Snový balet Luskáčik prináša atmosféru Vianoc už 120 rokov

Luskáčik
Foto: google.com

BRATISLAVA 18. decembera (WEBNOVINY) – K Vianociam neodmysliteľne patrí aj baletné predstavenie Luskáčik od Piotra Iľjiča Čajkovského, ktoré malo premiéru 18. decembera 1892 v Mariinskom divadle v Petrohrade. Google si dnes pripomína jeho 120-ročné jubileum.

Luskáčik je rozprávkový balet v dvoch dejstvách a troch obrazoch. Základom pre libreto bola adaptácia rozprávkovej poviedky „Luskáčik a Myší kráľ“ od E. T. A. Hoffmana. Čajkovskij na slávnom balete spolupracoval s Mariusom Petipom, ktorého neskôr pre chorobu nahradil jeho dlhoročný asistent Lev Ivanov.

Príbeh Luskáčika je o smelom dievčatku Kláre, ktoré si pod vianočným stromčekom nájde mužíčka vystrúhaného z luskáčika na orechy. Úderom polnoci sa Klára ocitne uprostred vojny perníkových vojakov a myší vedených Myším kráľom.

Luskáčik v prevedení baletného súboru z Petrohradu

Vedenia vojska z perníkov sa ujme Luskáčik. Klára odvážne Luskáčika zachráni a zbaví sa Myšieho kráľa. Luskáčik sa čarovne zmení na princa a spolu s Klárou cestujú po cukrovej krajine, v ktorej ich korunovali za pánov krajiny. V tom sa Klára zobudí a zistí, že to celé bol iba sen, vedľa nej však leží koruna z cukrovej krajiny.

Na scéne Slovenského národného divadla uviedli Luskáčika po prvý raz pred osemdesiatimi rokmi a odvtedy sa na dosky divadla predstavenie mnohokrát vrátilo.

Piotr Iľjič Čajkovskij

čajkovskij
Foto: musbooks.ru

Piotr Iľjič Čajkovskij (* 7. máj 1840 – † 6. november 1893) patrí medzi najznámejších ruských skladateľov. Jeho hudba sa preslávila vďaka jej výrazne ruskému charakteru – vzrušujúcim melódiám, rafinovanej harmónii a brilantnej, trochu pochmúrnej, ale vždy sviežej orchestrácii.

Čajkovskij celý život trpel depresiami a bol neurotickej povahy. Prvú pieseň skomponoval keď mal štyri roky, zložil ju spolu so sestrou a venovali ju matke. Jeho celoživotným vzorom bol Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý mal tiež vplyv na jeho tvorbu.

Medzi jeho najznámejšie diela patria balety Labutie jazero, Spiaca krásavica a už spomínaný Luskáčik, rovnako ako opery Eugen Onegin a Piková dáma. Čajkovského tvorbu dopĺňa šesť symfónií, klavírne koncerty a množstvo skladieb pre orchester či zbor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Wolfgang Amadeus Mozart