Snowden ešte nepovedal všetko, USA sa trasú od strachu

Socha_slobody
Foto: Shutterstock
Snowden
Foto: SITA/AP

MOSKVA 14. júla (WEBNOVINY) – Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden má dokumenty, ktoré by poškodili Spojené štáty ešte viac, než informácie, ktoré už zverejnil.

Tieto citlivé údaje sa však rozhodol verejnosti neposkytnúť. Argentínskemu denníku La Nacion to povedal americký novinár Glenn Greenwald, ktorý ako prvý zverejnil Snowdenove odhalenia.

Snowden sa podľa neho len snaží poukázať na fakt, že americké spravodajské agentúry zneužívajú súkromie občanov. „Snowden má dostatok informácií, ktoré by mohli Spojeným štátom za minútu uškodiť viac, než im kto uškodil v minulosti,“ vyhlásil Greewald, ktorý píše pre britský denník The Guardian. Zároveň zdôraznil, že spôsobiť škody nie je Snowdenovým cieľom.

Tridsaťročného Snowdena chcú USA súdiť za odhalenie tajných americko-britských programov sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby spravodajských služieb. Spojené štáty ho obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti.

Snowden mal ešte minulý mesiac odletieť z Moskvy do kubánskej Havany, do lietadla však nakoniec nenastúpil a stále sa nachádza v tranzitnej zóne na moskovskom letisku Šeremetevo. Na stretnutí s ľudskoprávnymi aktivistami a právnikmi letisku v piatok vyhlásil, že chce požiadať o dočasný azyl v Rusku. Dodal, že žiadosť podá ešte v piatok, keďže zatiaľ nemôže legálne vycestovať do Latinskej Ameriky vzhľadom na neplatné doklady. Ruské úrady však zatiaľ jeho žiadosť o azyl nedostali.

Washington na Snowdenov najnovší zámer odpovedal varovaním, že udelením azylu by mu Rusko poskytlo „propagandistickú platformu“. Hovorca Bieleho domu Jay Carney tiež upozornil, že takýto krok zo strany Rusov by odporoval ich predošlým ubezpečeniam, podľa ktorých si neželajú narušenie rusko-amerických vzťahov prípadom Snowdena. Ruský prezident Vladimir Putin Snowdenovi odkázal, že v krajine bude vítaný len vtedy, ak prestane poškodzovať americké záujmy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward SnowdenVladimir Putin