Snowden je ochotný ísť po dohode do amerického väzenia

Snowden
Edward Snowden. Foto: SITA/AP

LONDÝN 6. októbra (WebNoviny.sk) – Americký počítačový expert a bývalý analytik Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edward Snowden vyhlásil v pondelňajšom rozhovore pre stanicu BBC, že je ochotný ísť do amerického väzenia. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Snowden sa stal verejne známym v roku 2013 po tom, ako zverejnil množstvo utajovaných informácií, čím odhalil rozsah americkej špionáže. Momentálne žije v Rusku, kde mu udelili azyl, pričom v prípade návratu do Spojených štátov by čelil trestnému stíhaniu a hrozilo by mu odňatie slobody až do výšky 30 rokov.

V rozhovore pre BBC Snowden uviedol, že ponuku ísť dobrovoľne do väzenia americkej vláde adresoval už veľakrát, oficiálny návrh na dohodu však zatiaľ nedostal. „Doposiaľ mi povedali len to, že ma nebudú mučiť, čo je, myslím, začiatok. Oveľa ďalej sme sa však nedostali,“ vyhlásil a dodal, že spolu so svojimi právnikmi teraz čaká, kým sa mu americké úrady ozvú späť.

Dohodu so Snowdenom o zmiernení jeho trestu začiatkom tohto roka pripustil vtedajší americký minister spravodlivosti Eric Holder. Snowdenove odhalenie rozsiahlej americkej špionáže podnietilo medzinárodnú diskusiu ohľadom hľadania rovnováhy medzi bezpečnosťou a súkromím. Kritici jeho činu však tvrdia, že odhalenie poškodilo schopnosť Spojených štátov a ich spojencov bojovať proti terorizmu.

Námestník riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Mark Giuliano dokonca Snowdena označil za zradcu. „Keby som bol zradcom, koho by som zradil?“ kontroval Snowden a povedal, že všetky informácie zveril len do rúk amerických novinárov a verejnosti. „Cenu (za to) som už zaplatil, som však spokojný s rozhodnutiami, ktoré som urobil, „ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward SnowdenEric Holder