Snowdenov exkolega ukradol obrovské množstvo citlivých dát

Pred vstupom do objektu NSA sa strhla prestrelka
V aute, ktoré chcelo preraziť bránu, sa údajne viezli dvaja muži preoblečení za ženy. Jedna z osôb pri prestrelke zahynula. Fort Meade, 30. marec 2015. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 21. októbra (WebNoviny.sk) – Až 50.000 gigabajtov informácií zaistili americké úrady u bývalého spolupracovníka Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Harolda Martina, ktorého zadržali v auguste tohto roku. Existujú pritom obavy, že mohol byť v kontakte so zahraničnými vládami, oznámila agentúra AP s odvolaním sa na údaje ministerstva spravodlivosti USA.

Informácia o Martinovom zadržaní prebehla médiami už začiatkom októbra, až teraz však vyšiel najavo rozsah ním odcudzených tajných dokumentov. V štvrtkovom podaní prokuratúry sa píše, že únik informácií, za ktorý je zodpovedný Harold Martin, „vyráža dych“ čo do rozsahu i dĺžky obdobia, počas ktorého k nemu dochádzalo. Podanie predložené príslušnému súdu v Baltimore zdôvodňuje nutnosť pokračovania vyšetrovacej väzby obvineného.

Hrozí mu desať rokov väzenia

V dome Harolda T. Martina (51) v štáte Maryland zaistili dáta v celkovom objeme 50.000 gigabajtov. Podľa prokuratúry sa v každom gigabajte dát môže nachádzať až 10.000 strán textu a obrázkov. Iné odhady hovoria ešte o oveľa vyššom počte strán. Má ísť o dokumenty z rokov 1996-2016.

Martin je obvinený z toho, že odcudzil obrovské množstvo súborov s „vysoko citlivými informáciami“, za čo môže byť odsúdený až na desať rokov väzenia.

Hrozia mu ešte ďalšie obvinenia, a to aj na základe zákona o špionáži, na základe ktorého by mohol dostať omnoho prísnejší trest. Ministerstvo spravodlivosti sa totiž obáva, že podozrivý mohol byť v kontakte so zahraničnými vládami a že po prípadnom prepustení na kauciu by mohol ujsť za hranice. Prokuratúra má dôkazy o jeho internetovej komunikácii v ruštine.

Pracoval v rovnakej firme ako Snowden

„(Martin) by mohol mať obrovskú hodnotu pre ktorúkoľvek cudziu mocnosť, ktorá by mu chcela poskytnúť útočisko v Spojených štátoch alebo mimo nich,“ uvádza sa v podaní prokuratúry. Právni zástupcovia Harolda Martina tvrdia, že ich mandant nikdy nemal v úmysle poškodiť svoju krajinu, nepredstavuje hrozbu pre jej bezpečnosť a nemá v úmysle utiecť. O predĺžení jeho väzby bude v piatok rozhodovať súd v Baltimore.

Harold Martin pôsobil v konzultačnej firme Booz Allen Hamilton pracujúcej pre agentúru NSA. V tej istej firme pracoval aj Edward Snowden, ktorý novinárom poskytol tajné dokumenty o sledovacích aktivitách NSA a od úteku z vlasti v roku 2013 žije v ruskom exile. Zatiaľ nie sú známe informácie o prípadnom spojení medzi Snowdenom a Martinom. Podľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Martin ukradol aj dokumenty s podrobnosťami o hackerskom programe, ktorý vyvinula NSA, aby sa dostala do počítačových systémov iných krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden
Firmy a inštitúcie NSA Národná bezpečnostná agentúra