Snowdenov otec napriek varovaniam zavolal synovi

Edward Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

MOSKVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Otec bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena sa napriek odporúčaniam svojich právnikov prvýkrát od vypuknutia kauzy okolo Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) skontaktoval so svojím synom.

Lon Snowden s ním absolvoval telefonický rozhovor prostredníctvom internetu.

Ruský advokát Edwarda Snowdena ho však pred podobnou komunikáciou varoval aj napriek použitiu zabezpečených a šifrovaných kanálov. „Otcove city sa ukázali silnejšie ako bezpečnostné obavy,“ uviedol Snowdenov právnik Anatolij Kučerena. Ako naznačil, obáva sa, že komunikáciou medzi Snowdenovcami sledujú americké tajné služby.

Lon Snowden nedávno oznámil, že svojho syna plánuje v Rusku osobne navštíviť. Údajne už má ruské víza, presný dátum návštevy však nezverejní, keďže okolo Snowdena sa podľa neho rozpútalo „šialenstvo“. Podľa vlastných slov by bol rád, keby sa jeho potomok jedného dňa mohol vrátiť do Spojených štátov, nemyslí si však, že by sa mu tam dostalo spravodlivého súdneho procesu.

Rusko nedávno Edwardovi Snowdenovi udelilo ročný azyl niekoľko týždňov po tom, ako uviazol na moskovskom letisku Šeremetevo. Rozhodnutie ruských úradov nahnevalo Washington a pravdepodobne prispelo aj k zrušeniu schôdzky medzi americkým prezidentom Barackom Obamom a jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden