SNS by sa dostala do parlamentu, Slováci by dali stopku SaS

Sulík
Predseda SaS Richard Sulík. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Ak by sa parlamentné voľby konali na prelome januára a februára, vyhrala by ich vládna strana Smer-SD. Do parlamentu by sa dostalo šesť politických subjektov, medzi nimi aj Slovenská národná strana.

Pred bránami Národnej rady SR by ostali i dve súčasné parlamentné strany, a to strana SaS a SDKÚ-DS, vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky agentúry FOCUS.

Druhá by skončila Sieť

Ako agentúru SITA informoval Martin Slosiarik z agentúry FOCUS, strana Smer-SD v prieskume získala 35,5 percenta. Stranu Sieť Radoslava Procházku by volilo 11,0 percent opýtaných a 10,9 percenta by hlasovalo za KDH.

Sedem percent získala v prieskume strana Most-Híd, 6,0 percent OĽaNO a so ziskom 5,7 percenta by sa do NR SR dostala aj SNS. V prepočte na kreslá v Národnej rade SR by preferencie zistené v prieskume znamenali pre Smer-SD zisk 70 poslancov, Sieť (22), KDH (21), Most-Híd (14), OĽaNO (12) a SNS (11).

Menej ako päť percent potrebných na vstup do parlamentu získali v prieskume agentúry FOCUS: SMK (4,6 percenta), SaS (4,4 percenta), NOVA (3,3 percenta), TIP (2,8 percenta), SDKÚ-DS (2,8 percenta), ĽS – Naše Slovensko (1,5 percenta), Národ a spravodlivosť – NS (1,3 percenta), KSS (1,2 percenta), Strana zelených (0,9 percenta), Zmena zdola – Demokratická únia Slovenska (0,4 percenta) a iná strana (0,7 percenta).

Vyše 20 percent respondentov by neišlo voliť

O preferenciách v prieskume rozhodovalo 63,0 percent respondentov prieskumu – rozhodnutých voličov. Z prieskumu tiež vyplýva, že 22,3 percenta respondentov by nešlo voliť a 14,7 percenta odpovedalo „neviem“, respektíve nechcelo odpovedať.

Agentúra FOCUS prieskum uskutočnila od 27. januára do 3. februára na reprezentatívnej vzorke 1010 respondentov vo veku nad 18 rokov. Respondentov sa v prieskume pýtali: „Predstavte si, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany. Ktorej strane by ste dali svoj hlas?“ Respondentom ukázali kartu s názvami politických strán a možnosťou „iná strana“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSSaS Sloboda a SolidaritaSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická stranaSMER-SDSNS Slovenská národná strana