SNS je proti zriadeniu armády v Kosove, hovorí o rozdúchavaní ďalšieho zbytočného konfliktu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SNS: Vnútropolitická situácia
Predseda SNS Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 15. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana (SNS) je proti zriadeniu armády v Kosove.

Rozhodnutie tzv. kosovského parlamentu o zriadení regulárnej armády, vlastných ozbrojených síl tzv. nezávislého Kosova nemožno hodnotiť inak ako nebezpečnú hru s ohňom,“ píše sa v tlačovej správe SNS, ktorú agentúre SITA poskytla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová. Európa má v súčasnosti podľa národniarov veľa problémov, ktoré treba urgentne riešiť.

Aktivita proti mieru

Nejde len o brexit, rôzne zamrznuté a polozamrznuté konflikty, nezvládnutú masovú ilegálnu imigráciu spojenú s islamistickým terorizmom, sociálne nepokoje, nárast pravicového a ľavicového extrémizmu a iných nežiadúcich javov. Preto rozdúchavanie ďalšieho zbytočného konfliktu nemožno hodnotiť inak ako liatie oleja do ohňa, v ktorom môže vzbĺknuť celý kontinent,“ tvrdí SNS.

Podľa národniarov bol Balkán vždy regiónom, v ktorom rozdúchavanie konfliktov ohrozovalo bezpečnosť a stabilitu Európy. „Všetci tí, ktorí necitlivo zasahujú do diania v juhovýchodnej Európe, by si mali uvedomiť, že tamojšie národy majú omnoho dlhšiu pamäť, ako len odvčera dozajtra, dokonca dlhšiu, ako je pamäť väčšiny európskych národov. Všetky krivdy, ktoré sa tam udejú, majú výrazne väčšiu potenciu vyvolať konflikt ako hocikde inde vo svete,“ tvrdia.

Preto podľa SNS „provokatívne kroky kosovskej autonómnej vlády v snahe vytvoriť v rozpore s medzinárodným právom vlastnú nezávislú ozbrojenú moc nemožno hodnotiť inak ako aktivitu proti mieru. Bude len ďalším krokom k eskalácii napätia medzi Srbskom a jeho odtrhnutou provinciou, medzi kosovskými Albáncami a kosovskými Srbmi, ktoré znemožní vyriešenie konfliktu mierovou cestou“. Jedinou zárukou toho, aby sa konflikt nestupňoval, je vzájomná kosovsko-srbská dohoda. SNS vyzýva obe strany konfliktu, aby sa nesnažili jednostrannými krokmi zvyšovať napätie na západnom Balkáne, aby sa snažili rokovaniami dosiahnuť spoločne trvalé a mierové riešenie.

Ostré reakcie Srbska

Kosovský parlament 14. decembra odsúhlasil vytvorenie regulárnej armády. Všetkých 107 prítomných poslancov zo 120-členného parlamentu v piatok hlasovalo za prijatie troch návrhov zákonov potrebných na pretransformovanie štvortisícových národných bezpečnostných síl na armádu. Tento krok vyvolal nielen ostré reakcie zo strany Srbska, ktoré Kosovo stále neuznáva ako samostatný štát, ale aj odsúdenie zo strany EÚ a NATO. Srbsko v reakcii na to oznámilo, že požiada o zvolanie mimoriadneho rokovania Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN), ktoré sa bude zaoberať vytvorením kosovskej armády.

Proti pretransformovaniu kosovských bezpečnostných síl na regulárnu armádu v piatok protestovala aj šéfka európskej zahraničnej politiky Federica Mogherini, podľa ktorej by sa takáto vec mala udiať iba ak „v rámci inkluzívneho a postupného procesu v súlade s kosovskou ústavou„. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg označil rozhodnutie Prištiny za „veľmi zle načasované“ a dodal, že krajina sa pre tento krok rozhodla „napriek výhradám, ktoré zo strany NATO zaznievali„.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jens Stoltenberg