SNS má starosti o slovenský šport, žiada jeho lepšiu podporu

Košičania obhájili majstrovský titul a vyrovnali sa Slovanu
Pohľad na trofej pre víťaza Tipsport extraligy počas šiesteho finálového zápasu, v ktorom Košičania zvíťazili na ľade Banskej Bystrice 2:1. Banská Bystrica, 11. apríl 2015. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Slovenská národná strana (SNS) žiada vládu o finančnú podporu siete základných škôl so športovými triedami.

Ako agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková, žiadajú aj sieť nadregionálnych športovo zameraných stredných škôl s internátmi pre nadaných športovcov.

Toto stanovisko prijalo na svojom sobotňajšom spoločnom zasadnutí v Bratislave úzke Predsedníctvo SNS spolu s predstaviteľmi krajských rád SNS Bratislavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho a Trnavského kraja.

Ako ďalej Kohútková uviedla, strategickým dokumentom pre podporu a rozvoj športu musí byť podľa SNS rámcový zákon, ktorý určí jasné pravidlá i povinnosti od vlády SR, cez mestá, obce, vzdelávacie inštitúcie až po dobrovoľné i profesionálne združenia.

Šport má na Slovensku existenčné problémy

Slovenský šport sa vďaka nečinnosti súčasnej i predchádzajúcich vlád dostal na prah existenčného kolapsu, pokračuje Kohútková.

Programové vyhlásenie vlády počítalo s tým, že ešte v januári minulého roka mali prijať zákon o športe, ktorý by definoval priame zapojenie verejných financií do podpory športových aktivít profesionálnych či amatérskych športovcov, ako aj verejnú kontrolu nad nakladaním s financiami jednotlivými športovými zväzmi, klubmi a neziskovými organizáciami.

Ako informuje SNS v tlačovej správe, problémy športu treba riešiť od základov, potvrdil to aj ostatný príklad svetového šampionátu v ľadovom hokeji. „Začať sa musí pri najmenších a skončiť pri tých, ktorí dosahujú medzinárodné úspechy a šíria dobré meno Slovenskej republiky,“ píše SNS vo svojom stanovisku.

Sponzoring súrne potrebuje pravidlá

Podľa SNS treba urýchlene zadefinovať zákonné pravidlá pre sponzoring, ktoré budú motivovať podnikateľské prostredie podporovať kluby i jednotlivcov v regionálnych, národných i medzinárodných súťažiach.

Táto výzva je nevypočutá vládou tretí rok a jej ďalšie ignorovanie môže viesť k zatvoreniu stoviek športovísk, na ktorých dnes trénujú naši možno budúci úspešní reprezentanti.

„Zároveň musí byť jasné, aký objem peňazí je povinná do cielenej podpory športu vkladať štátna spoločnosť Tipos. Tá generuje miliónové zisky vďaka výhradnému postaveniu na trhu stávkových hier, pričom ich vlastnými i vládnymi rozhodnutiami používa na všetko možné, len nie na transparentnú podporu športu,“ uviedla SNS.

Samospráva má nezastupiteľné miesto

Aktívnu podporu športu vnímajú ako výzvu aj primátori a starostovia, členovia alebo sympatizanti SNS. Samospráva má v podpore talentovanej mládeže nezastupiteľné miesto. Jednou z jej povinností je ochrana a obnova športovísk. Za ostatné dve desaťročia sa bezmála polovica bývalých športovísk zmenila na obchodné či administratívne centrá.

SNS preto vyzýva predstaviteľov samospráv, aby zablokovali akýkoľvek predaj pozemkov, na ktorých sa dnes nachádzajú športoviská a podporu investičných projektov viazali na verejný záväzok investora, postaviť či zrekonštruovať existujúci športový areál.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana