SNS sa nevzdáva, opäť rieši referendum o jazyku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sns
Predvolebný bilbord Slovenskej národnej strany (SNS), na ktorom je zobrazený predseda strany Ján Slota. Bratislava, 25. február 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Myšlienky na vyhlásenia referenda o výlučnom používaní slovenského jazyka v úradnom styku sa v SNS nevzdávajú.

Chcú dozbierať necelých 14-tisíc podpisov, ktoré im pri odovzdaní hárkov chýbalo do naplnenia zákonnej 350-tisícovej hranice a prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi doručiť hárky opäť, tentoraz kompletné. Prezidentskú kanceláriu už SNS listom požiadala o vrátenie odovzdaných hárkov.

Prezidentov hovorca Marek Trubač hovorí, že takýto postup nie je možný. „Petičná akcia SNS bola uzavretá odovzdaním hárkov prezidentovi a rozhodnutím prezidenta nevyhlásiť referendum, keďže petícia nespĺňala podmienku minimálne 350-tisíc podpisov. Petičné hárky nie je možné vziať späť za účelom doplnenia,“ uviedol pre agentúru SITA.

Hovorkyňa SNS Jana Benková si chce počkať na oficiálnu odpoveď. „Kým nemáme oficiálne zdôvodnenie, nemôžeme reagovať,“ povedala.

Ústavný právnik Eduard Bárány si legálnosť dozbierania podpisov netrúfol hodnotiť bez podrobného štúdia príslušnej legislatívy, poznamenal však, že na zbieranie podpisov neexistuje zákonná lehota, možno ich preto zbierať ľubovoľne dlho.

„Toto nepatrí medzi tie právne otázky, kde možno odpoveď len tak vykríknuť. Musím ale povedať, že právny odbor prezidentskej kancelárie patrí na Slovensku k tomu najlepšiemu,“ dodal.

Predstavitelia SNS priniesli podpisy Gašparovičovi 7. marca, jeho kancelária však po kontrole 5. apríla oznámila, že z 361 117 podpisov je platných len 336 629 a prezident preto referendum nevyhlásil. Podľa Ústavy SR je potrebných na vyhlásenie referenda prezidentom 350-tisíc podpisov. „Ste za to, aby sa na celom území Slovenskej republiky v úradnom styku používal výlučne slovenský jazyk“ chcú sa lídri SNS spýtať občanov.

Viacerí ústavní právnici upozorňujú, že otázka národniarov je v rozpore s ústavou, pretože používanie menšinových jazykov v úradnom styku je v ústave zaradené medzi základné ľudské práva a slobody a vypísanie referenda o nich nie je možné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Trubač
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana