SNS žiada vládu, aby kúpila akcie slovenských elektrární

Elektrárne
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská národná strana (SNS) chce, aby vláda odkúpila od talianskej spoločnosti Enel jej podiel v Slovenských elektrárňach (SE), ktorý aktuálne predáva.

Je jedinečný čas na to, aby štát získal naspäť do svojich rúk 66 percent akcií Slovenských elektrární od talianskeho Enelu. Je to dôležité pre energetickú bezpečnosť Slovenska a preto, aby sa tieto akcie nepresunuli niekam, kde sa bude rozhodovať o nás bez nás,“ povedal na pondelňajšej tlačovej besede predseda SNS Andrej Danko. Peniaze na kúpu akcií elektrární má štát podľa neho získať vďaka emitovaniu dlhopisov.

Ministerstvo hospodárstva SR sa zatiaľ nechce jednoznačne vyjadriť, či prejaví záujem o spomínaný majoritný podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny, ktorý predáva talianska skupina Enel. Ministerstvo pred časom tvrdilo, že pripraví na rokovanie vlády analýzu výhodnosti či nevýhodnosti odkúpenia akcií späť do rúk štátu. Či ministerstvo na spomínanej analýze pracuje, nie je taktiež známe.

Potenciálni investori stále môžu posielať ponuky na kúpu 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Enel počká na ponuky od záujemcov do začiatku budúceho roka. Taliani zatiaľ nechcú komentovať, koľko ponúk už dostali a kto ich poslal. Začiatkom novembra však Enel priznal, že dostal tri nezáväzné ponuky. Následne potvrdili poslanie ponúk česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group.

Spoločnosť
Slovenské elektrárne

je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárneSNS Slovenská národná strana