SNSĽP žiada, aby mali tehotné ženy pri očkovaní prednosť. Lengvarský si však nie je istý bezpečnosťou

Vaccine injection procedure
Nad očkovaním tehotných žien visí otáznik. Foto: SITA/AP

Tehotné ženy by mali mať možnosť prioritného očkovania, apeluje na to Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP). Obrátilo sa preto na Ministerstvo zdravotníctva SR s otázkou možnej priorizácie tehotných žien pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Napriek tomu, že očkovanie tehotných žien je v súčasnosti možné, považuje SNSĽP za nevyhnutné vyriešiť otázku možného uprednostnenia tejto skupiny. „A to vzhľadom na rizikovosť tehotenstva z dôvodu možného ťažšieho priebehu ochorenia COVID-19,“ uviedlo stredisko v tlačovej správe.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň dodalo, že si uvedomuje potrebu opatrnosti pri riešení otázky očkovania tehotných žien zodpovednými orgánmi. Považuje však za dôležité, aby tým ženám, ktoré sa v tehotenstve chcú dať zaočkovať, bolo očkovanie sprístupnené v súlade s princípom rovnosti a nediskriminácie tak, ako iným rizikovým skupinám obyvateľstva.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že aktuálne nie je dostatok údajov o tom, či je očkovanie tehotných a dojčiacich žien bezpečné alebo nie. „Nechávam si vypracovať analýzu od odborníkov, ako sa k tomuto problému postaviť,“ reagoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenské národné stredisko pre ľudské práva