Sobotka odmieta utečencov aj napriek hrozbe žaloby zo strany únie

Sobotka
Predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

BRUSEL 13. júna (WebNoviny.sk) – Český premiér Bohuslav Sobotka v utorok večer vyhlásil, že Česko nezmení svoj postoj voči kvótam na prerozdeľovanie utečencov, ktoré naďalej odmieta.

Reagoval tak na kritiku prednesenú krátko predtým v Bruseli eurokomisárom pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisom Avramopoulosom, ktorý vyhlásil, že ak Poľsko, Česko a Maďarsko do stredy neprehodnotia svoj postoj, môžu čeliť žalobe zo strany únie.

„Česká republika so systémom presídľovania migrantov založenom na kvótach nesúhlasí. Berúc do úvahy zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v Európe, a tiež fakt, že systém kvót nefunguje, nebudeme sa na tom zúčastňovať,“ vyhlásil Sobotka. „V rámci tejto debaty budeme uplatňovať naše stanoviská, naše názory a budeme obhajovať pozíciu Českej republiky,“ dodal český premiér.

Za dva roky prijali 12 migrantov

Česká republika mala podľa pôvodného plánu prijať 2 600 utečencov, ale doteraz za dva roky prijala iba dvanástich. „Stále je ešte čas. Dúfajme, že zaváži nielen rozum, ale aj duch európanstva,“ skúšal ešte v utorok apelovať eurokomisár Avramopoulos.

Pripomenul, že únia opakovane Varšavu, Prahu aj Budapešť žiadala, aby utečencov prijali alebo aspoň sa zaviazali k ich budúcemu prijatiu. Tieto krajiny však podľa neho „za viac ako rok neurobili vôbec nič“.

Komisár naopak pochválil Rakúsko a Slovensko za to, že „prisľúbili urobiť viac“. Na druhej strane pripomenul, že v skutočnosti Rakúsko ešte od vyslovenia tohto sľubu neprijalo ani jedného utečenca a Slovensko ich prijalo len 16.

Proti kvótam sú štyri krajiny

Únia v septembri 2015 vypracovala plán na rozmiestnenie 160-tisíc utečencov v jednotlivých členských krajinách, čím chcela pomôcť najmä Taliansku a Grécku, ktoré ich nápor nezvládali. Po takmer dvoch rokoch však premiestnili ani nie 21-tisíc z nich. Podľa pôvodného plánu mali relokáciu všetkých 160-tisíc utečencov dokončiť do septembra 2017.

Proti rozhodnutiu únie rozdeliť utečencov do jednotlivých členských krajín na základe kvót hlasovalo v roku 2015 Česko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. Budapešť a Bratislava toto rozhodnutie dokonca napadli na súde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohuslav Sobotka