SOCHA a OBJEKT XVII.

Fontana
Ganymedovu fontánu vytvoril bratislavský rodák a sochár V. Tilgner v roku 1888. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 26. júna (WBN/PR) – Medzinárodná výstava Socha a Objekt počas šestnástich rokoch svojej existencie už vošla do povedomia verejnosti ako podujatie, ktoré každoročne v letných mesiacoch ponúka divákovi k zhliadnutiu sochárske diela umelcov z rôznych krajín. Diela sú vystavené vo viacerých galériách ako aj na verejných priestranstvách v Bratislave.

Možnosť bezbariérového stretnutia s výtvarným dielom v exteriéroch oboch miest obohacuje kultúrne dianie, pomáha budovať vzťah k umeniu a kultivuje estetické cítenie diváka.

Pre mnohých je kontakt s výtvarným dielom na ulici či v parku nepoznaným zážitkom, prinášajúcim nové pocity a vnemy. Sochy v prepojení s okolitým prostredím či architektúrou miesta vytvárajú jedinečné kompozície a neopakovateľnú atmosféru. Počas letných mesiacov sa tak stávajú diela mnohých domácich ale aj zahraničných autorov významným mestotvorným prvkom, prispievajúcim k obohateniu koloritu letnej Bratislavy a ponuky kultúrnych podujatí pre širokú verejnosť.

Tohtoročný, už sedemnásty ročník podujatia, predstaví na viacerých miestach v Bratislave diela umelcov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Holandska, Bulharska, Francúzska, Fínska, Nemecka, Nórska, Rakúska, Ruska, Talianska, Cypru, Dánska, Švédska, Švajčiarska, Srbska a Turecka.

Zúčastnení umelci budú vystavovať veľkoformátové diela v exteriérových priestoroch v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí, v Lisztovej záhrade a na Hrade Devín. Tohtoročnej výstavy sa zúčastní viac než 90 umelcov z 19 krajín.

Aj v tomto roku sa do projektu zapojili a včlenili viaceré galérie a výstavné priestory, kde v sa rámci projektu uskutočnia sochárske výstavy: priestory Domu umenia na námestí SNP, Galéria Z, Galéria Poľského inštitútu, Galéria Bulharského kultúrneho strediska, Galéria SVÚ, Koncertná sieň Klarisky, Výstavná sieň Univerzitnej knižnice, Galéria Kressling , Galéria K.

Vernisáže jednotlivých výstav sa v Bratislave budú konať

28.6.2012 o:

12.00 – Galéria Bulharského kultúrneho strediska

Vencislav Markov a Kiril Mateev (BG)

13.00 – Galéria K

Martin Lettrich

14.00 – Výstavná sála Univerzitnej knižnice

Stefan Nilsson a Rikke Ravn Sørensen (DK)

15.00 – Galéria Kressling

Pavol Macho

16.00 – Koncertná sieň Klarisky

András Mengyán (H)

16.30 – Lisztova záhrada

Ľubo Mikle

17.00 – Poľský inštitút

Marek Radke (PL)

18.00 – Galéria SVÚ

Veľká sála – Hommage á E.Masarovičová

Kamenná sála – Erna Masarovičová

19.00 – Galéria Z

Švédski konkretisti (S)

20.00 – Dom umenia

Súčasné cyperské umenie (CY)

geometrická abstrakcia.eu

slávnostné zahájenie SaO XVII.

29.6.2012 o 18.00 hod. na Hrade Devín

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom