Sochu Krista v Riu budú pred teroristami strážiť vojaci

Rio de Janeiro Kristus
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA/RIO DE JANEIRO 3. augusta (WebNoviny.sk) – Špeciálnu vojenskú ochranu počas nadchádzajúcich olympijských hier v Riu de Janeiro (5.- 21. 8.) bude mať socha Krista na hore Corcovado, celosvetovo zrejme najznámejšia turistická atrakcia tohto brazílskeho veľkomesta. Brazílske úrady tvrdia, že práve Kristova socha by sa mohla stať miestom pre potenciálny útok teroristov a zvýšené bezpečnostné opatrenia sú namieste.

Konkrétnymi dôkazmi o plánovanom útoku predstavitelia Ria nedisponujú. Posilnenie bezpečnosti na viacerých miestach Ria je reakcia na množstvo teroristických útokov, ktoré sa uskutočnili v uplynulých týždňoch v rozličných častiach sveta. Nedávno prenikli informácie, že v Brazílii pred začiatkom hier zatkli 12 sympatizantov teroristickej skupiny Islamský štát. Informoval o tom aj portál ORF.

Policajné a vojenské zložky budú špeciálne monitorovať nielen najdôležitejšie časti mesta, ako sú letiská, stanice či veľké obchodné centrá, ale aj miesta olympijských bojov. Vstupné kontroly na jednotlivé športoviská budú tiež pod dohľadom armády. Ukázalo sa, že pôvodne zmluvne dohodnuté súkromné bezpečnostné služby nemajú dostatočný počet ľudí na tento účel. Celkovo by malo byť počas OH 2016 v pohotovosti vyše 90 000 príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Tridsať metrov vysoká socha Krista Spasiteľa bola postavená v rokoch 1926 – 1931 a považuje sa za jeden zo siedmich divov sveta modernej doby. Je majetkom katolíckej cirkvi a pod správou arcidiecézy mesta Rio de Janeiro. Každoročne býva vyhľadávaným miestom tisícok turistov z celého sveta.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom