Soči má prvého zlatého medailistu, Amerika sa teší z triumfu

Kotsenburg
Američan Sage Kotsenburg sa teší zo zlatej medaily v Soči v slopestyle. Soči, 8. februára 2014. Foto: SITA/AP

ČERVENÁ POĽANA 8. februára (WEBNOVINY) – Prvú zlatú medailu na XXII. zimných olympijských hrách v Soči získal snoubordista Sage Kotsenburg. Američan dominoval v sobotňajšom finále disciplíny slopestyle ziskom 93,50 bodu.

Tento skvelý výkon dosiahol už v prvej finálovej jazde. Druhé miesto obsadil v Parku extrémnych športov Roza Chutor v Červenej Poľane Nór Staale Sandbech a tretí skončil Kanaďan Mark McMorris. Disciplína slopestyle má premiéru na športovom sviatku pod piatimi kruhmi. Okrem snoubordistov ju majú v programe aj akrobatickí lyžiari.

Kotsenburg

Iba 20-ročný Kotsenburg musel v sobotu absolvovať aj semifinálové jazdy, až v nich si z druhého miesta vybojoval postup do finále. Evidentne mu to však pomohlo, lebo už v prvej finálovej jazde predviedol najlepší výkon zo všetkých 12 finalistov a v zostávajúcej jazde ho už nikto nepredstihol. „Ani neviem pomenovať, čo cítim. Je to tá najšialenejšia vec, ktorá sa mi v živote prihodila,“ uviedol v prvej reakcii víťazný Kotsenburg.

„Sage vyrastal v Park City so snoubordom prilepeným na nohách. Miluje tento šport. Je technický, rýchly a má svoj štýl. Je to najväčší vyslanca tohto odvetvia a zlatú medailu mu zo srdca prajem,“ komentoval hlavný tréner amerických snoubordistov na ZOH Mike Jankowski.

K počínaniu svojho zverenca na trati ešte vzletne podotkol: „Táto trať je ako obrovské plátno a vaša doska štetec, ktorý naň kreslí obrazce. Sage tým svojím nakreslil majstrovské dielo. Dal si záležať na každom triku, ktorý predviedol.“