Sociálna poisťovňa má dostať od štátu stovky miliónov eur

Sociálna poisťovňa
sociálna poisťovňa Foto: SITA

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa (SP) by mala budúci rok hospodáriť s prebytkom v sume 20,6 mil. eur. Po započítaní prebytku z tohto roka na úrovni 535 mil. eur by mala mať poisťovňa na konci budúceho roka k dispozícii 555,6 mil. eur.

Príjmy poisťovne by mali dosiahnuť vyše sedem miliar eur

Poisťovňa by pritom na zabezpečenie svojej platobnej schopnosti mala dostať budúci rok zo štátneho rozpočtu takmer 973,3 mil. eur. V porovnaní s rokom 2014 má ísť o 34,5 mil. eur menej.

Príjmy poisťovne by mali budúci rok dosiahnuť takmer 7,1 mld. eur a výdavky takmer 7,08 mld. eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2015, ktorý vypracovala Sociálna poisťovňa.

Predčasné starobné penzie by malo začať poberať 19 tisíc osôb

Budúcoročné výdavky na výplatu dôchodkových dávok majú predstavovať 6,33 mld. eur. Poisťovňa pritom predpokladá, že budúci rok prizná 29 tisíc starobných dôchodkov s priemernou výškou dôchodku 456,4 eura.

Predčasné starobné penzie by malo budúci rok začať poberať 19 tisíc osôb, pričom priemerná výška novopriznaného predčasného dôchodku má dosiahnuť 407,4 eura.

Rozpočet poisťovne počíta aj s priznaním 20 tisíc invalidných penzií s priemernou výškou dôchodku 245 eur. Na nemocenské dávky má poisťovňa v budúcom roku vynaložiť 416,5 mil. eur a na dávky v nezamestnanosti 159,9 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa