Sociálna poisťovňa očakáva milióny eur z druhého piliera

Socialna poistovna
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Tohtoročné otvorenie druhého dôchodkového piliera by malo Sociálnej poisťovni priniesť takmer 411,2 milióna eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2016, ktorý obsahuje aj očakávané výsledky hospodárenia poisťovne v tomto roku.

Aj vďaka otvoreniu sporivého piliera by mal štát poisťovni v tomto roku pomôcť sumou 587,3 milióna eur, hoci pôvodne mala dotácia zo štátneho rozpočtu predstavovať 906 milióna eur.

Príjmy Sociálnej poisťovne majú byť vyššie ako výdavky

Príjmy Sociálnej poisťovne by v tomto roku mali byť vyššie ako jej výdavky o 66,4 milióna eur. Poisťovňa by mala mať príjmy vyše 7,2 miliardy eur a výdavky vyše 7,13 miliardy eur. Spolu s prebytkom z minulého roka by mala poisťovňa skončiť tento rok s kladným zostatkom v sume 527,8 milióna eur.

Poisťovňa očakáva tohtoročné príjmy od ekonomicky aktívnych osôb na úrovni 5,74 miliardy eur, kým plán bol v sume 5,71 miliardy eur.

Naopak, takmer o 19,6 milióna eur by mala poisťovňa v tomto roku v porovnaní s plánom vybrať menej na dlžnom poistnom. Rozpočet poisťovne počíta s vybraným dlžným poistným v hodnote 238,8 milióna eur a skutočný výber by mal dosiahnuť 219,2 milióna eur.

Vyššie výdavky najmä v základnom fonde starobného poistenia

Výdavky poisťovne by mali byť v tomto roku oproti schválenému rozpočtu vyššie o 30 miliónov eur. Výdavky z dôchodkového poistenia by mali prekročiť plán o 39,9 milióna eur.

„Vyššie výdavky sa očakávajú najmä v základnom fonde starobného poistenia z dôvodu vyššej priemernej výšky novo priznávaných dôchodkov, ako bolo rozpočtované v schválenom rozpočte,“ uvádza poisťovňa.

Nižšie výdavky poisťovňa v tomto roku predpokladá v základnom fonde poistenia v nezamestnanosti, a to o 6,5 milióna eur. Nižšie ako plánované výdavky by mala mať poisťovňa aj v základnom fonde garančného poistenia. Kým rozpočet poisťovne počíta s výdavkami v tomto fonde na úrovni 18,8 milióna eur, skutočné výdavky tohto fondu by mali predstavovať 14,7 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa