Sociálna poisťovňa oznámi živnostníkom zmenu výšky odvodov

Socialna poistovna
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Ak sa samostatne zárobkovo činnej osobe (SZČO) od začiatku júla tohto roka na základe vlaňajšieho daňového priznania mení výška sociálnych odvodov, Sociálna poisťovňa jej to oznámi listom. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Poisťovňa bude oznamovať aj zmenu ich vymeriavacieho základu

Poisťovňa má pritom zo zákona povinnosť oznamovať SZČO len vznik povinného poistenia. „V rámci proklientskeho prístupu Sociálnej poisťovne k SZČO im bude oznamovať aj zmenu ich vymeriavacieho základu, ak im poistenie naďalej trvá, zmenu vymeriavacieho základu v prípade podania dodatočného daňového priznania a zmenu vymeriavacieho základu v súvislosti so zmenou minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu,“ informoval hovorca poisťovne. Sociálna poisťovňa SZČO listom oznámi aj zánik ich povinného nemocenského a dôchodkového poistenia.

„Tým SZČO, ktorým poistenie trvalo do 30. júna a poistenie pokračuje na základe dosiahnutých príjmov za rok 2014 aj po 30. júni tohto roka a zmení sa im vymeriavací základ, Sociálna poisťovňa oznámi zmenu vymeriavacieho základu. Z novej sumy vymeriavacieho základu sú povinní zaplatiť poistné na sociálne poistenie najneskôr do 10. augusta 2015,“ tvrdí Višváder. Ak sa SZČO vymeriavací základ nemení, sú povinní platiť poistné naďalej v rovnakej sume.

Pre tie SZČO, ktoré mali alebo majú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2014, platí podľa Višvádera rozhodujúci dátum pre posúdenie vzniku, zániku alebo trvania poistenia 1. október 2015. Ak im poistenie bude trvať naďalej, z nového vymeriavacieho základu, určeného na základe údajov z daňového priznania za rok 2014, budú platiť poistné na sociálne poistenie prvýkrát za október 2015 so splatnosťou do 9. novembra 2015.

Vymeriavací základ sa určuje podľa Ficových pravidiel

Vymeriavací základ SZČO na platenie poistného na sociálne poistenie sa určuje podľa pravidiel, ktoré ešte v roku 2012 zaviedla vláda Roberta Fica. K základu dane sa spätne pripočítajú povinne platené odvody na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré si SZČO zahrnula do výdavkov. Výsledný súčet sa pritom nedelí počtom mesiacov podnikania v minulom roku, ale dvanástimi, teda počtom mesiacov v roku. Koeficient, ktorým sa delí základ dane, sa pre tento rok znižuje na 1,486 z vlaňajších 1,6.

Minimálnym vymeriavacím základom na platenie poistného pre SZČO je v tomto roku suma 412 eur a najvyšší možný základ dosahuje 4120 eur. Povinne platené poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie SZČO tvorí 33,15 percent z určeného vymeriavacieho základu.

Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO v súčasnosti predstavujú 136,57 eura. Keďže minimálny vymeriavací základ na rok 2016 bude vo výške 429 eur, najnižšie možné odvody pre SZČO od začiatku budúceho roka stúpnu na 142,20 eura.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa