Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Trebula
9. 11. 2009 15:03 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Sociálna starostlivosť je jednou z priorít KSK

BRATISLAVA 9. novembra (WN/PR) –

Jednou z priorít volebného programu Košického samosprávneho kraja je sociálna starostlivosť. Finančné náklady na sociálne služby v Košickom kraji boli v rokoch 2006 – 2009 spolu vo výške 81,854 miliónov eur. V porovnaní s rokom 2004 sa zvýšil objem finančných prostriedkov do sociálnej oblasti z rozpočtu KSK o 54%. „Vzhľadom na dopady ekonomickej krízy ale očakávame až 25 percentný prepad daňových príjmov. Preto musíme vychádzať z reality a snažiť sa udržať aspoň doterajšiu úroveň služieb. Sociálna starostlivosť ostáva našou prioritou,“ zdôraznil predseda KSK Zdenko Trebuľa.

Štrnásť rozpočtových organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK zabezpečuje poskytovanie sociálnych služieb celkovo pre 2 500 občanov. Sociálne zariadenia poskytujú starostlivosť občanom, ktorí sú poberateľmi starobného dôchodku, dospelým občanom a deťom so zdravotným postihnutím. V súčasnosti má KSK päť „kombinovaných“ zariadení – zariadenia pre seniorov a domovy sociálnych služieb a osem domovov sociálnych služieb. K trom zariadeniam je pričlenených ďalších päť organizačných zložiek bez právnej subjektivity, ktoré poskytujú sociálne služby v útulku, zariadení núdzového bývania, krízovom stredisku a zariadení dočasnej starostlivosti. KSK má aj Stredisko krízovej intervencie, ktorého organizačnými súčasťami sú zariadenie núdzového bývania, krízové stredisko, zariadenie dočasnej starostlivosti, resocializačné stredisko. Celkovo je v týchto zariadeniach zamestnaných 1150 ľudí.

V roku 2006 bola v spolupráci s odborníkmi spracovaná Koncepcia rozvoja sociálnych služieb na roky 2007 – 2013 v Košickom kraji, ktorá určila zásadné priority v sociálnej oblasti. Z rozpočtu KSK je poskytovaný finančný príspevok aj 73 neverejným poskytovateľom rôznych druhov sociálnych služieb. Sociálne služby v pobytových sociálnych zariadeniach sú poskytované 1 709 klientom, u týchto poskytovateľov pracuje 865 zamestnancov.

Na zvýšenie kvality života klientov získal KSK z projektov zo štátneho rozpočtu finančné prostriedky v celkovej výške 940 000 eur. KSK tiež získal 2,3 milióna eur z Nórskeho finančného mechanizmu na zriadenie hydroterapeutického centra pre klientov v DSS Prakovce a zo štrukturálnych fondov na zateplenie a výmenu okien v zariadení pre seniorov a DSS v Barci. V súčasnosti je spracovaných a podaných ďalších 6 investičných projektov s celkovými investičnými nákladmi 11,5 milióna eur. Investície sa týkajú hlavne debarierizácie budov, zníženia energetickej náročnosti, nákupu pomôcok pre imobilných, kvalitných polohovacích postelí, zdvíhacích zariadení, interiérového vybavenia priestorov, čo prispeje k skvalitňovaniu poskytovaných sociálnych služieb.

KSK spustil do prevádzky softwarový program pre registráciu verejných a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, ktorý je dostupný občanom a obciam pri získavaní informácií o poskytovateľoch sociálnych služieb podľa ich potreby a tiež informuje o voľných miestach v zariadeniach. Na zvýšenia integrácie zdravotne postihnutých detí a dospelých a odstraňovania bariér v spoločnosti KSK každoročne organizačne zabezpečuje výchovno-rekreačné tábory. Podobný cieľ má aj festival dramatickej tvorivosti klientov domovov sociálnych služieb Most úsmevov. V budove Úradu KSK sa realizovala prvá etapa debarierizácie, výsledky boli prezentované v rámci súťaže Slovensko bez bariér, KSK získal ocenenie.

K téme

Poslanci talianskeho parlamentu vyslovili dôveru novej vláde, napínavejšie hlasovanie bude v Senáte Aktualizované: Talianske Hnutie piatich hviezd si odhlasovalo vstup do novej koalície s demokratmi

Neprehliadnite

Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou Teplé počasie sa končí, prudké ochladenie prinesie na Slovensko mrazy a na hory sneh Foto: Výbor vypočúval kandidátov na ústavných sudcov, do parlamentu posunul všetkých záujemcov Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Stíhanie korupcie na Slovensku ostáva žalostné, k zmenám prispela aj kauza Kuciak

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X