Sociálni demokrati schválili koalíciu s ANO, vláda premiéra Babiša však stále nemusí získať dôveru

Andrej Babiš
Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

PRAHA 15. júna (WebNoviny.sk) – Sociálni demokrati si v celostraníckom referende odhlasovali vstup do vlády s ANO, ktorú budú z opozície tolerovať komunisti.

Kabinet by sa mal opierať o 108 hlasov v Snemovni. Napriek tomu nakoniec vláda Andreja Babiša nemusí získať dôveru. Informuje v piatok český spravodajský portál iDNES.cz.

Premiéra Babiša totiž čaká potenciálny prvý veľký stret so socialistami, do ktorého sa môže dostať tak trochu nechtiac. Ide o nomináciu neformálneho šéfa pražskej ČSSD Miroslava Pocheho na post ministra zahraničia. Prezident Miloš Zeman ho ale označuje za „slniečkara“ a v pražskom Černínskom paláci ho nechce.

Lenže Poche má v strane značný zákulisný vplyv. Babiš podľa kuloárnych informácií najprv prezidentovi Zemanovi sľúbil, že mu na Hrad Pocheho meno ani neprinesie. Lenže sociálni demokrati o tom nechcú ani počuť.

Ak by Babiš Pocheho meno odmietol na Hrad priniesť, brali by to ako porušenie koaličnej zmluvy a mohlo by to znamenať, že by väčšina ich poslancov mohla hlasovať proti vláde. Ak by tak spravil, Zeman môže Pocheho odmietnuť vymenovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie ČSSD Česká strana sociálnodemokratickáHnutie ANO