Sokol sa správal ako feudálny pán, tvrdí Robert Bezák

Bezák
Róbert Bezák (vpravo) Foto: Archívne foto SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Trnavský arcibiskup Ján Sokol sám seba vnímal ako feudálneho pána, vyhlásil Sokolov nástupca, odvolaný arcibiskup Róbert Bezák exkluzívne v televízii Markíza. Bezák sa pred médiami prezentoval po prvýkrát od svojho odvolania.

„Pán arcibiskup Sokol mal svoju víziu. Preňho to miesto arcibiskupa bolo také absolútne miesto. Keď chápem seba ako feudálneho pána, ako knieža,“ povedal Bezák v televíznych novinách na Markíze. Arcibiskup zaspomínal aj na okolnosti svojho odvolania.

„A nakoniec prišiel list, v ktorom sa píše – odchádzaš. Nikto sa ma nič nepýtal, nikto so mnou nič neprejednával, všetko išlo tak potichúčky,“ hovorí. Svoje odvolanie doteraz prežíva. „Ste aj prekvapený, aj sklamaný, aj smutný, aj nahnevaný,“ priznal. Bezák naznačil dôvody svojho odvolania. Podľa Markízy to boli neprekonateľný generačný rozdiel, žiarlivosť pre popularitu či strach z odhalenia finančných nezrovnalostí. Nitky vraj smerujú k jeho predchodcovi Sokolovi.

Obrazom: Za arcibiskupa Bezáka sa postavili viacerí

V otázkach financií pomenoval praktiky svojho predchodcu takto: „Sám arcibiskup Sokol hovoril, že bola ťažká politická doba, neboli isté vlády. Manažujme si teda svoje financie tak, aby sme nemali problémy, že o ne môžeme prísť. Je to, samozrejme, dosť nebezpečná veta, s ktorou nemôžem súhlasiť. Lebo druhí ľudia, všetci tí dookola si ich manažujú, ako sa to dá v tom štáte,“ dodal.

„Ťažko sa dá vysvetliť, že niekto, biskupský úrad, potrebuje mať veľké množstvo účtov. To cítim ja troška aj ako hanbu za cirkev, lebo keď vám v banke povedia, no konečne ste to objavili, už sme s tým mali problém, zrazu som zistil, že to nie je tá snaha o pravdivosť z mojej strany. Ale skôr ľudia akoby očakávali, veď takto nemôžete existovať. Veď ľudia všetko vedia, sú takzvané verejné tajomstvá. A máme sa my tváriť, že nič také nie je?“ poznamenal.

Obrazom: Zhromaždenie na podporu odvolaného Róberta Bezáka

Markíze sa reakciu Jána Sokola získať nepodarilo. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) aj sám Bezák však podľa vlastných slov očakávajú výsledky vyšetrovania. „V súčasnosti sú vykonávané vyšetrovacie úkony a zabezpečované dôkazy,“ povedala policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová.

Ako televízia Markíza pripomenula, v médiách sa dávnejšie objavili otázky, na ktoré musel Bezák pred odvolaním odpovedať Vatikánu. Niektoré sa týkali aj homosexuality. „Myslím, že to ma najviac urazilo,“ reagoval Bezák. Dodal, že z pozície arcibiskupa, ktorý je finančne zabezpečený, sa zrazu stal pomocným duchovným a padol na úroveň životného minima.

Video: Trnavský arcibiskup Róbert Bezák oznámil svoje odvolanie

„Slovenskí biskupi stoja na strane Svätého otca. Ten rozhoduje o odvolávaní a menovaní biskupov,“ povedal televízii hovorca KBS Jozef Kováčik. Biskupom sa nepáči, že sa Bezák prezentuje v médiách. „Rozhodnutie Svätej Stolice je, aby sa otec arcibiskup zdržiaval vyjadrení pre médiá, toto rozhodnutie je stále platné,“ doplnil Kováčik. Bezák však podotkol, že viac už v médiách neprehovorí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe arcibiskup Róbert BezákJán SokolJozef KováčikRóbert Bezák