Solar Impulse 2 má za sebou ďalšiu etapu cesty okolo sveta

Solar Impulse 2
Solar Impulse 2 má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Počas jednotlivých etáp sa v kokpite striedajú dvaja piloti, spomínaní Bertrand Piccard a André Borschberg, pričom v lietadle je vždy len jeden z nich. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Lietadlo na solárny pohon Solar Impulse 2 úspešne absolvovalo druhú časť letu naprieč kontinentálnymi Spojenými štátmi americkými.

Jedenástu etapu svojej cesty okolo sveta odštartovalo vo štvrtok o 3:05 miestneho času (12:05 SELČ) z Phoenixu v Arizone a o 18 hodín a 10 minút neskôr pristálo na medzinárodnom letisku v Tulse v Oklahome. Pilotom bol Švajčiar Bertrand Piccard, ktorý preletel celkovo 1570 kilometrov.

Bertrand Piccard a jeho krajan André Borschberg už pritom prelet ponad USA absolvovali v roku 2013 v prototype súčasného stroja. Poznajú tak už poveternostné podmienky, ktoré ich cestou pravdepodobne čakajú. Začiatkom júna by chceli byť v New Yorku, kde by mali začať prípravy na prelet ponad Atlantický oceán.

Solar Impulse 2

má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Počas jednotlivých etáp sa v kokpite striedajú dvaja piloti, spomínaní Bertrand Piccard a André Borschberg, pričom v lietadle je vždy len jeden z nich.

Ich let okolo Zeme odštartoval 9. marca 2015 v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch a pôvodne mal trvať päť mesiacov. Prvá etapa mala cieľ v Ománe, odkiaľ sa lietadlo cez Arabské more dostalo do Indie. Nasledovali zastávky v Mjanmarsku a Číne, odkiaľ mal Borschberg letieť priamo na Havaj. Pre nepriaznivé počasie však musel 1. júna pristáť v japonskej Nagoji, kde lietadlo následne pobudlo takmer mesiac.

Letom z Nagoje na Havaj vytvoril Borschberg nový rekord pre najdlhšie trvajúci sólový let. Počas tohto letu však došlo k poškodeniu batérií v dôsledku prehriatia a lietadlo museli odstaviť a opraviť. Oprava trvala takmer rok, pričom Solar Impulse 2 sa vydal znova na cestu okolo sveta 21. apríla.

Deviata etapa trvala dva dni, 14 hodín a 29 minút, počas ktorých Piccard prekonal vzdialenosť viac než štyritisíc kilometrov z Havajských ostrovov do Kalifornie. Po ďalších dvoch medzipristátiach v USA sa plánujú cez Atlantický oceán presunúť buď do južnej Európy alebo severnej Afriky. Cieľom je spomínané Abú Zabí.

Informácie pochádzajú z webstránky www.solarimpulse.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WBN