Sólymos dá preveriť nelegálnu skládku v Podunajských Biskupiciach a jej vplyv na podzemnú vodu

Nelegálna skládka odpadov Podunajské Biskupice
Pohľad na skládku odpadov počas zhromaždenia občanov za zatvorenie nelegálnej skládky odpadov spoločnosti Vassal EKO na Lieskovskej ceste v MČ Podunajské Biskupice. Bratislava, 23. apríl 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zmonitoruje, či nelegálna skládka v bratislavských Podunajských Biskupiciach neohrozuje kvalitu podzemných vôd na Žitnom ostrove.

Na tento účel už envirorezort vyčlenil 40-tisíc eur. Novinárov o tom v stredu informoval minister životného prostredia Lászlo Sólymos, podľa ktorého ochrana zdrojov podzemných vôd patrí medzi priority envirorezortu. Geologické práce na skládke vykoná Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.

Vrty určia ohrozenie vodných zdrojov

V okolí nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach geológovia do polovice októbra spravia štyri až päť nových hydrogeologických vrtov do hĺbky zhruba 30 metrov. Nové vrty pomôžu určiť potenciálne ohrozenie vodných zdrojov. Odobraté vzorky z vrtov budú analyzovať a na základe toho určia ďalší postup.

„Ministerstvo pod mojím vedením presadzuje tvrdý boj za čistejšie a zdravšie Slovensko,“ vyhlásil Sólymos. Pripomenul, že MŽP zvyšuje pokuty za nelegálne skládky. Napríklad novela zákona o vodohospodársky chránených oblastiach, ktorá je v parlamente, zavádza pokuty až vo výške 165-tisíc eur.

„Niekedy však ani prísna envirolegislatíva nezabráni tomu, aby nám doslova pred očami vyrástla obrovská kopa odpadu, ktorá môže potenciálne ohrozovať životné prostredie a zdravie ľudí,“ povedal minister s tým, že pri nízkych pokutách je pre páchateľov ekonomicky výhodnejšie porušovať zákon.

Kontrola ukázala porušenie zákonov

„Musí byť zrejmé, že ten, kto poruší envirolegislatívu a ohrozí zdravie a životy ľudí, bude veľmi tvrdo postihnutý,“ zdôraznil Sólymos s tým, že envirorezort už pripravuje konkrétne kroky v oblasti vymožiteľnosti zákona a čoskoro o nich bude informovať.

MŽP v súvislosti s nelegálnou skládkou nariadilo ešte v marci kontrolu rozhodnutí Okresného úradu v Bratislave, odboru starostlivosti o životné prostredie. Kontrola preukázala viaceré porušenia zákonov, pričom prípad skončil v rukách Generálnej prokuratúry SR a ešte stále je v štádiu vyšetrovania.

Viaceré pochybenia sa týkali spoločnosti Vassal EKO, ktorá v Podunajských Biskupiciach dočasne pre mestskú spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu triedi a lisuje papier a plasty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Sólymos
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR