Som nevinný, povedal Berlusconi davu svojich priaznivcov

Silvio berlusconi
Taliansky expremiér Silvio Berlusconi. Foto: SITA/AP

RÍM 5. augusta (WEBNOVINY) – Taliansky expremiér Silvio Berlusconi sa cíti nevinný v kauze, v ktorej ho odsúdili na jeden rok väzenia za daňové podvody.

Povedal to v nedeľu davu svojich podporovateľov, ktorý sa zhromaždil v Ríme. „Mojim takzvaným sudcom hovorím: Som nevinný!“ vyhlásil.

Ako dodal, vládnu koalíciu na čele s premiérom Enricom Lettom bude aj naďalej podporovať. „Jasne a nahlas sme povedali, že vláda musí pokračovať,“ uviedol.

Uplynulé dni po verdikte talianskeho najvyššieho súdu pritom označil za „najväčšie a najbolestivejšie muky“ vo svojom doterajšom živote.

Taliansky najvyšší súd vo štvrtok zamietol Berlusconiho odvolanie a potvrdil jeho minuloročný trest odňatia slobody za daňové úniky v trvaní jeden rok. S tým spojený päťročný zákaz zastávať verejnú funkciu však bude predmetom ďalšieho skúmania. Najbohatší Talian tak môže zatiaľ zostať poslancom.

V rámci takmer 30 súdnych procesov vedených proti výstrednému expremiérovi ide o vôbec prvé uznanie jeho viny spojené s väzením. Prípad sa týka nákupu televíznych a filmových práv pre mediálnu spoločnosť Mediaset koncom 90. rokov minulého storočia. Pozmeňovaním účtovných dokumentov sa spoločnosť podľa súdov vyhla plateniu daní. Mediaset napríklad údajne falšoval ceny za televízne práva, ktoré nakupoval prostredníctvom zahraničných firiem kontrolovaných Berlusconim. Ten dlhodobo tvrdí, že ľavicoví sudcovia sa už takmer 20 rokov snažia o jeho odstránenie z politiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Silvio Berlusconi