Som ten najmenej rasistický človek na svete, povedal o sebe Trump vo švajčiarskom Davose

Switzerland Davos Forum
Americký prezident Donald Trump na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. 26. januára 2018 Foto: SITA/AP

DAVOS 26. januára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump tento týždeň znova zopakoval, že nie je rasistom. „Som tým najmenej rasistickým človekom, akého je možné na tomto svete stretnúť,“ povedal prezident v rozhovore, ktorý na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose poskytol britskej televízii ITV.

Británia na prvom mieste

Trump zároveň povedal, že sa môže ospravedlniť za to, že v novembri retweetoval tri protimoslimské videá od predstaviteľky britskej krajne pravicovej strany. „Určite sa môžem ospravedlniť, ak to odo mňa chcete,“ povedal novinárovi ITV.

Uviedol tiež, že britskú krajne pravicovú stranu Británia na prvom mieste (Britain First), od ktorej poprednej predstaviteľky videá prevzal, nepozná. „Vôbec nič o nich neviem,“ povedal.

Múr na hraniciach s Mexikom

O Trumpovom rasizme sa v amerických médiách špekuluje už od prezidentskej kampane. Podozrenia z rasizmu často vzbudzuje nielen svojimi výrokmi, ale aj politickými rozhodnutiami, ako bol napríklad zákaz cestovania do USA pre občanov viacerých prevažne moslimských krajín, či stavba múru na hraniciach s Mexikom.

Do tejto kategórie patrilo aj jeho vyhlásenie, v ktorom označil africké krajiny za „špinavé diery“ a pýtal sa, prečo by USA namiesto z nich nemohli prijímať prisťahovalcov radšej z krajín, ako je napríklad Nórsko.

Vlnu zdesenia vyvolali aj Trumpove postoje po násilných stretoch medzi neonacistami a zástancami otroctva a nadradenosti bielej rasy na jednej strane a antifašistami na druhej, ku ktorým došlo minulý rok v Charlottesville. Trump vtedy vyhlásil, že v oboch táboroch boli „aj veľmi fajn ľudia“.

Vďaka Bohu za Trumpa

Po kritických ohlasoch, podľa ktorých prezident nemôže stavať na jednu úroveň neonacistov a antifašistov, Trump svoj pôvodný výrok odvolal, neskôr ho však znova zopakoval.

Trumpa často chvália a označujú za „svojho človeka“ aj poprední predstavitelia americkej krajnej pravice.

O Trumpovom údajnom rasizme sa hovorilo aj koncom novembra minulého roka, keď na Twitteri zdieľal tri protimoslimské videá, ktoré predtým zverejnila predstaviteľka britskej extrémistickej strany Británia na prvom mieste Jayda Fransen.

Násilné a ohavné činy

Prezident tým šokoval nielen amerických, ale najmä britských politikov, z ktorých viacerí Trumpa následne upozornili, že Británia na prvom mieste je krajne pravicový a veľmi okrajový subjekt.

Trump zdieľaním týchto videí naopak potešil bývalého šéfa Kukluxklanu a ikonu americkej krajine pravicovej scény Davida Dukea. „Vďaka Bohu za Trumpa! Toto je to, za čo ho máme radi!“ reagoval vtedy.

Videá, ktoré Trump zdieľal, zobrazovali moslimov – alebo ľudí, ktorých autori príspevkov označovali za moslimov – pri páchaní násilných či inak ohavných činov. V dvoch z troch prípadov však bol pôvod videí iný, ako tvrdili ľudia, ktorí ich zdieľali, pričom názvy a sprievodné texty boli napísané tak, aby vyvolávali protimoslimské vášne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Svetové ekonomické fórum