Somálska olympionička sa utopila pri pokuse emigrovať

Samia Yusufová Omarová
Samia Yusufová Omarová Foto: SITA/AP

RÍM 21. augusta (WEBNOVINY) – Somálska atlétka – účastníčka olympijských hier 2008 v Pekingu Samia Yusufová Omarová sa utopila pri pokuse emigrovať do Talianska.

Informujú o tom viaceré médiá z Apeninského polostrova. Bežkyňa, ktorá sa na Hrách XXIX. olympiády predstavila v šprinte na 200 m, sa utopila pri pokuse preplávať loďou z Líbye do Talianska.

Omarová obsadila v metropole Číny v rozbehu posledné miesto s 9-sekundovým mankom na víťaznú Veroniku Campbellovú-Brownovú, ktorá napokon vo finále získala zlato.

Na OH 2008 bola vlajkonosičkou Somálska, pričom okrem nej túto africkú krajinu reprezentoval v Pekingu už len Abdinasir Said Ibrahim v behu na 5000 m.

„Účasťou na olympiáde sa mi splnil sen. Niesť vlajku na tomto športovom sviatku a súťažiť so špičkovými atlétmi z celého sveta je niečo úžasné,“ vyhlásila pred štyrmi rokmi somálska olympionička, ktorá sa narodila v Mogadiši a vyrastala v neustálom strachu z vojnových konfliktov.

Islamské krajiny sú navyše známe svojím striktným postojom k ženám a k ich postaveniu v rôznych oblastiach života vrátane športu.

Omarová sa snažila kvalifikovať aj na OH 2012 do Londýna, v tejto snahe jej mal pomôcť nový tréner, s ktorým nadviazala spoluprácu pred dvoma rokmi v Etiópii. Nedostala však potrebné dokumenty na tréningový pobyt v etiópskej metropole Addis Abebe a nekvalifikovala sa ani do britskej metropoly.

Do Európy sa s veľkou pravdepodobnosťou snažila „načierno“ dostať, aby si našla nového kouča a ďalej mohla súťažne športovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom