Somálska utečenkyňa podstúpi interupciu v Austrálii

Utečenci na Chorvátsko Srbských hraniciach
Utečenecká situácia na hraničných priechodoch medzi Chorvátskom a Srbskom. Foto: SITA/AP

SYDNEY 12. októbra (WebNoviny.sk) – Utečenkyni zo Somálska, ktorá povedala, že v austrálskom stredisku pre utečencov na tichomorskom ostrove Nauru bola znásilnená, povolili vstup do Austrálie, aby mohla absolvovať interrupciu. Oznámili to v pondelok austrálske médiá.

Jej právny zástupca George Newhouse uviedol, že 23-ročná žena je vďačná Austrálčanom, ktorí podporili jej žiadosť petíciou, aby jej vláda povolila vstup do krajiny na lekársky zákrok. Žena je v 12. mesiaci tehotenstva, citovala agentúra DPA noviny Sydney Morning Herald.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Interrupcie sú na Nauru nezákonné a austrálske orgány niekoľko mesiacov ignorovali ženine žiadosti, aby mohla zákrok absolvovať v Austrálii. Jej právny zástupca povedal, že nová vláda premiéra Malcolma Turnbulla ustúpila a cestu jej povolila až po širokej publicite a petícii austrálskych občanov.

„Našej klientke odľahlo, že sa túto citlivú záležitosť podarilo vyriešiť. Teraz je v Austrálii a vláda Commonwealthu súhlasila, že jej poskytne lekárske ošetrenie,“ dodal. Úrady na Nauru však odmietli sťažnosť druhej Somálčanky, ktorá tvrdí, že ju znásilnilo niekoľko miestnych mužov. Podľa polície neexistuje pre jej obvinenie nijaký dôkaz.

Niekoľko ďalších utečeniek na Nauru sa takisto sťažovalo na útoky a znásilnenia mimo múrov centra pre utečencov na ostrove.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom