Soukalová zavŕšila zlatý hetrik, medzi mužmi víťaz Fourcade

Soukalova
Biatlonistka Gabriela Soukalová Foto: SITA/AP

CHANTY-MANSIJSK 17. marca (WEBNOVINY) – Víťazkou pretekov žien na 12,5 km s hromadným štartom v rámci finálového 9. kola Svetového pohára v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku, ktorými ženy v nedeľu definitívne ukončili boje o hlavnú trofej v sezóne 2012/13, sa stala Češka Gabriela Soukalová.

Vybojovala si tak tretie zlato v rade, štvrté v kariére. Druhá skončila Francúzka Marie Dorinová Habertová, bronz patrí Fínke Kaise Mäkäräinenovej.

Lepšou z dvojice slovenských reprezentantiek v 30-člennom štartovom poli bola tentoraz Janka Gereková, ktorá finišovala ako osemnásta. Anastasia Kuzminová nazbierala na štyroch streleckých položkách až sedem trestných okruhov a skončila dvadsiata štvrtá.

Už v prvom bežeckom okruhu zobrala réžiu do vlastných rúk Ruska Oľga Viluchinová. Keď bezchybne zvládla prvú streleckú položku, odchádzala na druhý okruh už s takmer štvrťminútovým náskokom. Silná skupina za ňou však vzorne spolupracovala a na druhú položku už prišlo prakticky naraz jedenásť biatlonistiek. Z nej už vybiehali na čele ukrajinské dvojičky Vita a Vaľ Semerenkové tesne prenasledované Francúzkou Dorinovou Habertovou, k tejto trojici sa po chvíli pridala Fínka Kaisa Mäkäräinenová a Češka Gabriela Soukalová.

Tretiu položku – prvú v stoji zvládli stopercentne iba Vita Semerenková a Soukalová a ušli súperkám. Na záverečnej streľbe už bola bezchybná iba 23-ročná Soukalová. Bola jedinou z tridsiatich štartujúcich ktorá nemusela ísť ani na jeden trestný okruh. K tomu pridala druhý najlepší bežecký výkon. Práve to bolo rozhodujúce pre jej štvrtý triumf v pretekoch SP v kariére, tretí v rade.

Zo Sloveniek najlepšia Gereková

Jana Gereková

Slovenské reprezentantky nežiarili. Janka Gereková s výnimkou druhej streľby v ľahu musela zakaždým ísť aj na jeden trestný okruh. Osemnáste miesto je zodpovedajúce jej streleckej úspešnosti.

Malú streleckú katastrofu prežila Anastasia Kuzminová. Na prvých troch položkách nezostrelila po dva terče, na poslednej štvrtej jednu. Trať si tak predĺžila na siedmich 150 m dlhých okruhoch o 1050 m.

Bola to tretia najhoršia strelecká bilancia z celého štartového poľa. V hustom snežení to ani bežecky nebolo celkom podľa jej predstáv a konečný rezultátom sa stalo 24. miesto.

Celkové prvenstvo pre Bergerovú

O držiteľke veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo sa rozhodlo už dávnejšie. Vzácnu trofej po prvý raz v kariére zdvihla nad hlavu Nórka Tora Bergerová, ktorá v pondelok 18. marca oslávi svoje 32. narodeniny. O jej suverenite svedčí aj to, že k veľkému krištáľovému glóbusu si pribalila aj všetky štyri „malé“ za prvenstvo v hodnotení jednotlivých disciplín.

Kuzminová i Gereková si vylepšili svoje kariérne maximá. Kuzminová obsadila v konečnom poradí 7. miesto, doteraz bolo jej najlepším umiestnením na konci sezóny 9. miesto v edícii 2010/11. Gereková skončila dvadsiata tretia, v porovnaní s vlaňajškom postúpila o päť priečok.

Výsledky – preteky žien s hromadným štartom – Chanty-Mansijsk:

1. Gabriela Soukalová (ČR) 38:22,4 min (0 trestných okruhov), 2. Marie Dorinová Habertová (Fr.) +11,2 s (1), 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +22,9 (2), 4. Oľga Viluchinová (Rus.) +26,9 (2), 5. Vita Semerenková (Ukr.) +27,5 (1), 6. Selina Gasparinová (Švaj.) +51,9 (1),… 18. Janka Gereková +2:24,0 (3), 24. Anastasia Kuzminová (obe SR) +3:27,6 (7)

Konečné poradie vo SP po 26 pretekoch:

1. Tora Bergerová (Nór.) 1234 bodov – už istá víťazka, 2. Darja Domračevová (Biel.) 924, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 856, 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 843, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 834, 6. Gabriela Soukalová (ČR) 800, 7. Anastasia Kuzminová 769,… 23. Janka Gereková 390, 96. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Konečné poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom po piatich pretekoch (malý krištáľový glóbus):

1. Tora Bergerová (Nór.) 262 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 200, 3. Vita Semerenková (Ukr.) 185, 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 175, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 171, 6. Teja Gregorinová (Slovin.) 171,… 9. Anastasia Kuzminová 157, 18. Janka Gereková (obe SR) 105

Fourcade získal všetky glóbusy

V pretekoch mužov na 15 km s hromadným štartom, ktorými sa v ruskom Chanty-Mansijsku v nedeľu popoludní definitívne skončil Svetový pohár 2012/13 v biatlone, suverénne zvíťazil 24-ročný Francúz Martin Fourcade, ktorý sa tak druhýkrát v rade stal aj celkovým víťazom celosezónneho seriálu. Zároveň si zaistil aj zisk malého krištáľového glóbusu za hodnotenie pretekov s hromadným štartom, čím skompletizoval svoju zbierku – získal nielen veľký, ale aj všetky štyri malé „gule“. Bol to jeho 24. triumf v pretekoch SP v kariére, jubilejné desiate prvenstvo v aktuálnej sezóne. Cieľovú rovinku absolvoval s francúzskou vlajkou v rukách, mal dokonca čas na to, aby si ešte pred prechodom cieľom „tleskol“ s fanúšikmi v prvom rade tribún.

V strhujúcom finiši sedemčlennej skupinky si striebornú medailu vybojoval Rakúšan Dominik Landertinger, bronz patrí Nórovi Emilovi Heglemu Svendsenovi.

Slovensko v pretekoch, v ktorých má právo nastúpiť iba prvých tridsať v celkovej klasifikácii SP, nemalo zastúpenie.

Výsledky – preteky mužov s hromadným štartom – Chanty-Mansijsk:

1. Martin Fourcade (Fr.) 41:51,4 min (1 trestný okruh), 2. Dominik Landertinger (Rak.) +13,9 s (1), 3. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +17,3 (1), 4. Tim Burke (USA) +17,6 (10), 5. Simon Eder (Rak.) +18,4 (1), 6. Simon Fourcade (Fr.) +18,6 (2)

Konečné poradie vo SP po 25 pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Martin Fourcade (Fr.) 1248 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 827, 3. Dominik Landertinger (Rak.) 715, 4. Jakov Fak (Slovin.) 709, 5. Andreas Birnbacher (Nem.) 691, 6. Jevgenij Usťugov (Rus.) 677, … 48. Matej Kazár 131, 69. Miroslav Matiaško 43, 74. Pavol Hurajt 34, 91. Dušan Šimočko (všetci SR) 9

Konečné poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom (malý krištáľový glóbus):

1. Martin Fourcade (Fr.) 248 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 182, 3. Tim Burke (USA) 167, 4. Andreas Birnbacher (Nem.) 163, 5. Ondřej Moravec (ČR) 162, 6. Tarjei Bö (Nór.) 159, … Slováci v pretekoch s hromadným štartom v tejto sezóne nenastúpili

Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováDarja DomračevováDušan ŠimočkoEmil Hegle SvendsenGabriela SoukalováJakov FakJanka GerekováKaisa MäkäräinenováMarie Dorinová HabertováMartin FourcadeMartina ChrapánováMatej KazárMiroslav MatiaškoPavol HurajtTarjei BöTora Bergerová