Španiel Torres získal okrem titulu aj zlatú kopačku

Fernando Torres
Fernando Torres Foto: SITA/AP

KYJEV 2. júla (WEBNOVINY) – Zlatá kopačka pre najlepšieho strelca futbalových majstrovstiev Európy 2012 patrí španielskemu kanonierovi Fernandovi Torresovi.

Útočník úspešných obhajcov titulu sa pritom ako posledný dostal do spoločnosti trojgólových strelcov šampionátu, pred ním v nej figurovali Rus Alan Dzagojev, Nemec Mario Gómez, Chorvát Mario Mandžukič, portugalský kanonier Cristiano Ronaldo a Talian Mario Balotelli, ktorý ako jediný mohol v nedeľňajšom finále Torresa zdolať priamo na ihrisku.

Zatiaľ čo Torres sa po príchode na plochu kyjevského štadióna ako striedajúci hráč presadil, streli gól na 3:0 a nezištne prihral na ďalší Juanovi Matovi, Balotelli neskóroval, hoci odohral celý zápas.

O držiteľovi trofeje rozhodla efektivita – Torres potreboval na svoje tri presné zásahy na turnaji iba 189 minút, druhý v poradí bol Gómez s 280 minútami. Prvým kritériom súťaže o cenu sponzorovanú spoločnosťou Adidas bol pri rovnosti gólov počet asistencií.

Torres a Gómez ich mali po jednej, pričom Španiel tú svoju zaznamenal práve pri poslednom góle celého šampionátu, keď sa neulakomil vo výhodnej pozícii a loptu posunul klubovému spoluhráčovi z FC Chelsea Matovi. Ostatní štyria šesťgóloví kanonieri na gól na turnaji neprihrali.

Prehľad najlepších kanonierov majstrovstiev Európy (1960 – 2012):

2012 (Poľsko a Ukrajina): 3 góly: Alan Dzagojev (Rus.), Mario Gómez (Nem.), Mario Mandžukič (Chor.), Cristiano Ronaldo (Portug.), Mario Balotelli (Tal.), Fernando Torres (Šp.)

2008 (Rakúsko a Švajčiarsko): 4 góly: David Villa (Šp.)

2004 (Portugalsko): 5 gólov: Milan Baroš (ČR)

2000 (Belgicko a Holandsko): 5 gólov: Patrick Kluivert (Hol.), Savo Miloševič (Srb. a Č. Hora)

1996 (Anglicko): 5 gólov: Alan Shearer (Angl.)

1992 (Švédsko): 3 góly: Dennis Bergkamp (Hol.), Tomas Brolin (Švéd.), Henrik Larsen (Dán.), Karl-Heinz Riedle (Nem.)

1988 (SRN): 5 gólov: Marco van Basten (Hol.)

1984 (Francúzsko): 9 gólov: Michel Platini (Fr.)

1980 (Taliansko): 3 góly: Klaus Allofs (SRN)

1976 (Juhoslávia): 4 góly: Dieter Müller (SRN)

1972 (Belgicko): 4 góly: Gerd Müller (SRN)

1968 (Taliansko): 2 góly: Dragan Džajič (Juhoslávia)

1964 (Španielsko): 2 góly: Jesús María Pereda (Šp.), Ferenc Bene, Dezsö Novák (obaja Maď.)

1960 (Francúzsko): 2 góly: Viktor Ponedelnik, Valentin Ivanov (obaja ZSSR), Milan Galič, Dražan Jerkovič (obaja Juhoslávia), Francois Heutte (Fr.)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cristiano RonaldoDavid VillaFernando TorresGerd MüllerMario BalotelliMario GómezMario MandžukičMichel PlatiniMilan Baroš
Firmy a inštitúcie Španielska futbalová reprezentácia