Španieli na čele s Torresom vyškolili Írsko 4:0

Spanielske fanusicky

GDANSK 14. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Španielska zvíťazili v štvrtkovom stretnutí v základnej C-skupine na futbalových ME 2012 v Poľsku a na Ukrajine v Gdansku nad Írskom 4:0.

Už v 4. min sa strelecky presadil F. Torres a ten istý hráč v 70. min zvyšoval na 3:0. Druhý gól Španielov strelil tesne po polčasovej prestávke David Silva a v 83. min dal konečnú podobu výsledku Fábregas.

Španielsky výber mal celozápasovú prevahu, držal loptu, vytváral si šance a počas celého duelu kontroloval jeho priebeh. Španieli neprehrali už šestnásť turnajových zápasov za sebou. Torres strelil 29. a 30. gól v reprezentácii, David Silva sedemnásty a Fábregas deviaty.

Španieli sa pohodlným triumfom dostali na čelo tabuľky C-skupiny, Íri stratili šancu na postup do štvrťfinále a v pondelok 18. júna sa pre nich kontinentálny šampionát končí.

Španielsko pokorilo Írsko 4:0
Írska Fanúšička počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Španielskom a Írskom. Foto: SITA/AP

Fanúšikovia Španielska počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Španielskom a Írskom. Foto: SITA/AP
Španielske fanúšičky počas stretnutia Španielsko - Írsko v základnej C-skupine na futbalových ME 2012 v Poľsku a na Ukrajine. Gdansk, 14. júna 2012. Foto: SITA/AP
Španiel Sergio Ramos odkopáva loptu pred Írom Robbiem Keanom počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Španielskom a Írskom. Foto: SITA/AP
Španiel Fernando Torres strieľa gól do siete Írska počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Španielskom a Írskom. Foto: SITA/AP

C-skupina (Aréna Gdansk, Gdansk/Poľ.):

Španielsko – Írsko 4:0 (1:0)

Góly: 4. a 70. F. Torres, 49. David Silva, 83. Fábregas, ŽK: 54. Xabi Alonso, 76. J. Martínez – 36. R. Keane, 46. Whelan, 83. St Ledger, rozhodovali: Proenca – Miranda, R. Santos (všetci Portug.), 39 150 divákov

Španielsko: Casillas – Arbeloa, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Xavi Hernández, S. Busquets, Xabi Alonso (65. J. Martínez) – David Silva, Iniesta (80. Santi Cazorla) – F. Torres (74. Fábregas)

Írsko: Given – O’Shea, St. Ledger, Dunne, Ward – Duff (76. McLean), Andrews, Whelan (80. Green), McGeady – Cox (46. Walters), R. Keane

I. polčas

V daždivom gdanskom počasí najprv pohrozili Íri. V 2. min vyskúšal pozornosť Casillasa strelou z väčšej vzdialenosti Cox.

O dve minúty neskôr zobral írskym obrancom loptu F. Torres, posunul si ju na pravú stranu a tvrdou strelou prekonal Givena – 1:0.

Vzápätí skúšal Givenovu pozornosť aj David Silva a o neskôr opäť F. Torres, lenže netrafil bránu. V 16. min sa pokúsil írskeho brankára prekvapiť strelou spoza St. Ledgera Piqué, no neuspel.

V 23. min vyrazil Given strelu Iniestu a v 42. min po prihrávke Davida Silvu pohrozil z hranice šestnástky Xavi Hernández.

Tesne pred polčasovou prestávkou trafil do Givena S. Busquets a Xaviho dorážku zastavil írsky stopér Dunne.

Počas celého prvého polčasu mali Španieli výraznú prevahu, trpezlivo dobíjali írsku bránu, držali loptu a hľadali diery v írskej obrane. Svojou typickou hrou „deptali“ súpera a nenechali vydýchnuť írskeho brankára Shaya Givena.

Spain 4-0 Rep. of Ireland (Euro 2012 – Group C)… by fasthighlights-2012

II. polčas

Druhé dejstvo začali Španieli tak, ako skončili prvé. V 47. min Arbeloa vyprášil Givenove rukavice.

O dve minúty neskôr sa s obrancami Írska „pohral“ David Silva a technickou strelou ľavačkou k pravej žrdi zvýšil na 2:0. V 55. min zachránil Given skvelým zákrokom Írov po strele Xaviho Hernándeza.

Po hodine hry po pokuse F. Torresa prestrelil írsku bránu S. Busquets. Z následného protiútoku sa Íri nedostali k zakončeniu, keďže McGeady zle prihral.

V 67. min McGeadyho musel center odvracať na roh Sergio Ramos. V 70. min poslal Silva do šprintu F. Torresa a ten v samostatnom úniku zoči-voči Givenovi nezaváhal – 3:0.

Štvrťhodinu pred koncom sa k strele dostal R. Keane, no Casillas jeho pokus zneškodnil. V 82. min vyskúšal pozornosť írskeho gólmana Xavi Hernández, Given však loptu vyrazil na rohový kop.

O minútu neskôr si sprava nabehol Fábregas a krížnou strelou k pravej žrdi stanovil na konečných 4:0.

.

Reakcie:

Keith Andrews (stredopoliar Írska): „Bolo to ako naháňať tiene. Nemohli sme sa k Španielom vlastne ani priblížiť. Fanúšikovia sú pýchou nášho tímu aj celej krajiny. Bohužiaľ, nedokázali sme im ich dôveru splatiť.“

Vicente del Bosque (tréner Španielska): „Sústredili sme sa hlavne na našu hru a nepriechodnú obranu. Súper nám nechal na ihrisku dostatok miesta a z toho sme vyťažili. Som veľmi šťastný, že sme zvíťazili. Strelili sme viac gólov než Chorvátsko a to nám dáva optimizmus do posledného zápasu v základnej skupine. Írsky fanúšikovia vytvorili veľmi dobrú atmosféru. Som veľmi šťastný, pretože našou úlohou bolo zvíťaziť. Bol to náš primárny cieľ a ten sa nám podarilo splniť. Sekundárnym cieľom bolo streliť viac gólov ako Chorvátsko a to sme tiež splnili. Ani v záver skupiny nebudeme taktizovať a budeme chcieť triumfovať.“

Fernando Torres (útočník Španielska, autor dvoch gólov): „Takúto chvíľu si musíte užiť! Dnes som mal to šťastie, že som bol v základnej zostave, strelil som góly a užil si každučký moment so spoluhráčmi, a snáď aj dostal tím do ďalšej fázy turnaja. Opäť sme videli to správne španielske mužstvo.“

Giovanni Trapattoni (tréner Írska): „Vedeli sme, že majú kvalitnejší stred poľa a s tým sme sa museli vyrovnať a zároveň sme museli podporovať Robbieho Keana na hrote. Bez dostatku priestoru sa nám hralo veľmi ťažko. Samozrejme, že sme veľmi sklamaní. Musím však všetkým povedať, že každý z chlapcov dal do toho všetko. Teraz už vieme, že sme mali hrať proti Chorvátom inak, ale už to nezmeníme. Urobili sme jednoduché chyby aj proti Španielom. Po šampionáte urobím analýzu a zistím príčiny každej chyby v našej hre. Pred záverečným duelom proti Taliansku môžem povedať len toľko, že som trénerom írskeho výberu a nemôžem hľadieť na potreby talianskej reprezentácie.“