Španieli po dráme zdolali Talianov, vo finále vyzvú Brazíliu

španielsko futbal

FORTALEZA 28. júna (WEBNOVINY) – Súperom domácich futbalistov Brazílie v rozhodujúcom zápase o celkové prvenstvo v IX. ročníku Pohára konfederácií FIFA bude reprezentácia Španielska.

Úradujúci svetoví a európski šampióni zvládli napokon lepšie štvrtkový dramatický semifinálový duel vo Fortaleze.

„La Furia Roja“ uspela až v jedenástkovom rozstrele 7:6, keď rozhodujúci pokutový kop premenil v siedmej sérii Jesús Navas. Predtým ako jediný neuspel z „bieleho bodu“ obranca Leonardo Bonucci, ktorý prestrelil.

Hráčom Talianska sa nepodarilo revanšovať súperovi za minuloročnú hladkú finálovú prehru v Kyjeve 0:4 na kontinentálnom šampionáte. Španieli nenašli premožiteľa už v 29. súťažnom zápase bez prerušenia, naposledy ich zdolali Švajčiari na majstrovstvách sveta 2010 v JAR.

Finále Pohára konfederácií FIFA 2013 je na programe presne od polnoci SELČ z nedele 30. júna na pondelok 1. júla na štadióne v Riu de Janeiro. Duel o bronz obstarajú ??? a Uruguaj, ktorí si zmerajú sily na štadióne v Salvadore v nedeľu 30. 6. od 18.00 h SELČ.

Výsledok:

Španielsko – Taliansko 0:0 po predĺžení, na strely zo značky pok. kopu 7:6, do finále postúpilo Španielsko

Rozhodoval: Howard Webb (Angl.)

Jedenástkový rozstrel: Candreva (Tal.) 0:1, Xavi Hernández (Šp.) 1:1, Aquilani 1:2, Iniesta 2:2, De Rossi 2:3, Piqué 3:3, Giovinco 3:4, Sergio Ramos 4:4, Pirlo 4:5, Mata 5:5, Montolivo 5:6, Busquets 6:6, Bonucci – nepremenil, Jesús Navas 7:6

Španielsko: Casillas – Arbeloa, Sergio Ramos, Piqué, Jordi Alba – Busquets – Xavi Hernández, Iniesta – David Silva (52. Jesús Navas), Pedro Rodríguez (79. Mata) – F. Torres (94. Javi Martínez)

Taliansko: Buffon – Barzagli (46. Montolivo), Bonucci, Chiellini – Maggio, Pirlo, De Rossi, Giaccherini – Candreva, Marchisio (80. Aquilani) – Gilardino (91. Giovinco)

Futbalisti Talianska v zostave bez zraneného Balotelliho, ale opäť so špílmachrom Pirlom, boli veľmi aktívni smerom dopredu. Tým trochu zaskočili favorizovaných úradujúcich majstrov sveta. Od 15. do 20. min mali štyri príležitosti: Gilardino strieľal vedľa, potom Maggio hlavičkoval zblízka do brankára Casillasa a hlavičky De Rossiho a Marchisia šli vedľa.

„Squadra“ pokračovala v sympatickom hernom prejave a v 36. min spálil obrovskú šancu opäť Maggio. Španieli sa potom prebrali: v 36. min sa pekne uvoľnil Fernando Torres, no ľavačkou netrafil bránku Buffona. Potom ešte De Rossi vyskúšal Casillasovu pozornosť a išlo sa do kabín na polčasovú prestávku.

Po zmene strán sa hralo hore – dolu, viac príležitostí mali futbalisti Španielska. V 58. min bol skúsený taliansky gólman Buffon pripravený po strele striedajúceho Jesúsa Navasa, o šesť minút neskôr nezakončil Iniesta svoje nádherné sólo tak, ako si predstavoval. Keď päť minút pred koncom riadneho hracieho času prestrelil taliansku svätyňu stopér Piqué, zápas sa posunul do predĺženia.

V ňom mohol misky váh na stranu Talianska nakloniť Giaccherini, ale ľavačkou napálil „iba“ do pravej žrde Casillasovej bránky. Potom už mali viac z hry futbalisti z Pyrenejského polostrova: Piqué nevyužil šancu, v 99. min netrafil v dobrej pozícii Jordi Alba a v 109. min mieril vedľa aj Mata. V 115. min vyrazil Buffon strelu Xaviho Hernándeza na svoju ľavú žrď. Bezgólový stav sa nezmenil, a tak o postupe do finále museli rozhodnúť až pokutové kopy. V jedenástkovom rozstrele boli šťastnejší Španieli, ktorí vyhrali 7:6. Jediný zo štrnástich strelcov sa pomýlil obranca „azúrových“ Bonucci, čo následne využil v siedmej sérii Jesús Navas.

Zostávajúci program IX. ročníka Pohára konfederácií FIFA:

Nedeľa 30. júna:

zápas o 3. miesto (Salvador, 18.00 h SELČ): Uruguaj – Taliansko

finále (Rio de Janeiro, 00.00 h SELČ už v pondelok 1. júla): Brazília – Španielsko

Viac k osobe David SilvaFernando TorresHoward WebbPedro RodríguezSergio RamosXavi Hernández
Firmy a inštitúcie Španielska futbalová reprezentáciaTalianska futbalová reprezentácia