Španieli priniesli domov vytúženú trofej, Madrid má fiestu

Príchod španielskych futbalistov do Madridu
Zľava: Andres Iniesta, Sergio Busquets a Victor Valdes po návrate z futbalových majstrovstiev Európy Foto: SITA/AP

MADRID 2. júla (WEBNOVINY) – Španielsku futbalovú reprezentáciu vítali v Madride po návrate z majstrovstiev Európy v Poľsku a na Ukrajine tisícky fanúšikov.

Po prílete Airbusu A319 spoločnosti Iberia, ktorý ozdobili španielskymi vlajkami v okienkach pilotov a nápisom „Sme hrdí na náš tím„, ukázal na letisku Madrid-Barajas ako prvý fanúšikom striebornú trofej kapitán mužstva Iker Casillas, vedľa neho stál tréner Vicente del Bosque.

Casillas bol v červenom tričku, na ktorom sa vynímal nápis „Majstri Európy„.

Hráčov následne prijal španielsky kráľ Juan Carlos a potom sa konala oslavná jazda ulicami Madridu, ktorého ulice sa zmenili na miesto národnej fiesty.

Obrazom: Príchod španielskych futbalistov do Madridu

V otvorenom autobuse sa tím presunul na Plaze de Cibeles, kde sa konala veľká oslava. „Sme spokojní a veľmi šťastní. Bola pred nami náročná úloha a my sme ju zvládli,“ povedal ešte na letisku kapitán Casillas.

Sme unavení, oslavujeme prakticky bez prestávky. Najlepšie oslavy však ešte len prídu,“ povedal pri vystupovaní z lietadla ofenzívny hráč Cesc Fábregas.

Stredopoliar Xabi Alonso jeho slová len potvrdil: „Tento titul sme si zaslúžili. Na šampionát sme išli s veľkými ambíciami a ukázali sme našu silu. Boli sme veľmi dobrí, teraz sme veľmi šťastní a tešíme sa na oslavy s našimi fanúšikmi.“

Príchod španielskych futbalistov do Madridu
Foto: SITA/AP

Španieli zabudli na krízu

Španieli oslavujú zisk titulu majstrov Európy
Foto: SITA/AP

Španielsko v nedeľu zabudlo na ekonomickú krízu, bezstarostne sa nechalo unášať vlnami futbalového nadšenia. Po triumfe národného tímu vo finále majstrovstiev Európy v Kyjeve nad Talianskom (4:0) sa v krajine tancovalo vo fontánach, spievalo, trúbilo.

Červeno-zlatá kombinácia bola všade – na tvárach fanúšikov, na oknách domov, na autách. Vlajky za 2,5 eura išli na dračku. Na madridskom námestí Puerta del Sol naskákali ľudia do fontány.

„Dnes je celá krajina jednotná. A kríza? Nik teraz nemyslí na krízu,“ povedal 23-ročný študent podnikania Miguel Revert v jednom z madridských barov, v ktorom sa po zápase ako všade inde ozývalo: „Campeónes, campeónes!“. Atmosféru v krajine ilustrujú aj titulky španielskej tlače.

„Ďakujeme, ďakujeme, ďakujeme,“ napísala Marca a odviazalo sa aj konzervatívne El Mundo vzývajúce „šampiónov veľkej legendy“ a „majstrovský kúsok Španielov“.

„Futbal je opiát ľudstva v dusných časoch. Futbal je metafora odvahy a kolektívneho úsilia, definitívne rúca komplexy hatiace naplnenie snov,“ básnilo periodikum.

Obrazom: Španieli oslavujú triumf na EURO 2012

Talian Fabio: „Cítim sa porazený“

Gianluigi Buffon
Foto: SITA/AP

Iná krízou sužovaná krajina sa dočasného futbalového vykúpenia nedočkala.

Na antickom rímskom štadióne Circus Maximus naladil tisícky optimistických fanúšikov pred zápasom rockový koncert, po jeho skončení však zavládol smútok.

„Cítim sa porazený. Vôľa tam bola, ale chlapcov už premohla únava. Dostali zo seba to najlepšie, ale dúfal som v lepší výsledok,“ priznal 23-ročný Fabio sklamane odchádzajúci so skupinou kamarátov.

Futbalisti sa však napriek tomu dočkali uznania. „Aj tak ďakujeme,“ napísala La Repubblica vo svojom internetovom vydaní.

Obrazom: Najkrajšie momenty z finálového zápasu Španielsko – Taliansko

Príchod španielskych futbalistov do Madridu
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cesc FábregasIker CasillasJuan CarlosVicente del BosqueXabi Alonso
Firmy a inštitúcie Španielska futbalová reprezentácia