Španieli zatkli osem ľudí spojených s IŠ, pripravovali útoky

Islamský štát
Členovia Islamského štátu. Foto: SITA/AP

PIERA 13. marca (WEBNOVINY) – Španielska polícia v piatok zatkla osem ľudí podozrivých z príslušnosti k militantnej organizácii Islamský štát (IŠ), z plánovania útokov v Španielsku a verbovania ľudí do bojových oddielov IŠ v Sýrii a Iraku.

Podozriví boli zadržaní v skorých ranných hodinách v rámci razie, ktorá sa konala na severovýchode Španielska, v Barcelone a Girone a taktiež v stredošpanielskych mestách Ciudad Real a Ávila, uviedlo ministerstvo vnútra.

To vyhlásilo, že šesť podozrivých mužov a dve ženy bolo s militantmi z IŠ v spojení cez jedného z agentov, ktorý riadil ich činnosti zo Sýrie a Iraku. Všetkých osem zatknutých má španielsku národnosť, pričom päť z nich má marockých predkov. „Skupina reprezentovala vážnu a jednoznačnú hrozbu pre štátnu bezpečnosť,“ vyhlásilo ministerstvo a dodalo, že skupina pripravovala útoky na pevnine.

Po januárových útokoch v Paríži španielska vláda opäť zamerala svoju pozornosť na islamsistické militantné aktivity. Polícia len od začiatku tohto roka zatkla pre podozrenie z militantnej činnosti už 23 ľudí, čo je viac ako polovica všetkých zatknutých v minulom roku.

Islamskí militanti usmrtili v roku 2004 v Madride takmer 200 ľudí, keď na madridskej železničnej stanici Atocha umiestnili bomby. Bol to jeden z najkrvavejších teroristických výbuchov inšpirovaných al-Kájdou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát