Španielska vláda pripravuje reformu trhu práce

Nezamestnanosť
Foto: SITA/AP

MADRID 31. mája (WEBNOVINY) – Španielska vláda, ktorá rokuje s odbormi o reforme nepružného trhu práce sa už takmer vzdala nádeje na dohodu a pripravuje vlastný plán. Informoval o tom v pondelok denník El País bez uvedenia zdrojov. Konečný termín na rokovania vláda stanovila pôvodne na pondelok, ministerstvo práce ho však v sobotu predĺžilo o ďalší týždeň.

„Vláda takmer stratila akúkoľvek nádej na dohodu s odbormi a zamestnávateľskou asociáciou. Dnes prebieha stretnutie, … očakávania úspechu sú veľmi malé,“ informoval denník.

Španielska socialistická vláda podľa denníka uvažuje o rozšírenom využití pracovných zmlúv, ktoré obmedzujú nárok zamestnancov na odstupné. Zamestnanci v Španielsku majú v súčasnosti v prípade výpovede za každý dopracovaný rok nárok na odstupné vo výške 45-dňovej mzdy. V niektorých prípadoch môžu zamestnávatelia odstupné znížiť na ekvivalent 33 dní. Predstavitelia vlády tvrdenia denníka nekomentovali.

Pokiaľ vláda presadí reformu trhu bez dohody s odbormi, riskuje konflikt so svojimi tradičnými spojencami. Dva najväčšie odborové zväzy v krajine hrozia v takomto prípade generálnym štrajkom. Spoločnosti v Španielku dlhodobo upozorňujú, že vysoké náklady zamestnávania a prepúšťania sťažujú vytváranie nových pracovných miest a prispievajú k vysokej nezamestnanosti. Miera nezamestnanosti v Španielsku v súčasnosti dosahuje 20 %, čo je najviac v celej EÚ.

SITA, Reuters

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom