Španielsko povolilo vstup zahraničných turistov, krajinu môžu navštíviť aj ľudia bez očkovania

Spain Daily Life
Európania sa môžu vybrať na dovolenku do Španielska. Foto: SITA/AP

Španielsko od pondelka povolilo vstup zahraničných turistov z väčšiny krajín. Platí to pre cestujúcich, ktorí sú zaočkovaní proti koronavírusu, a občanov Európskej únie (EÚ), ak preukážu, že nie sú infikovaní. Nevakcinovaným návštevníkom z krajín EÚ sa stačí preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu.

Turisti zo štátov mimo EÚ budú musieť predložiť doklad, že boli zaočkovaní najmenej 14 dní pred príchodom do Španielska, alebo že v uplynulých šiestich mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19. Krajina uznáva vakcináciu očkovacími látkami schválenými Európskou liekovou agentúrou, čiže vakcínami firiem PfizerBioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Viac o téme: Koronavírus

Okrem toho akceptuje aj očkovanie čínskymi vakcínami od spoločností Sinopharm a Sinovac, ktoré odobrila Svetová zdravotnícka organizácia. Cestujúci z Brazílie, Indie a Južnej Afriky však naďalej do Španielska môžu prichádzať iba v odôvodnených prípadoch, keďže v týchto krajinách sa objavili znepokojujúce varianty vírusu.

Španielska vláda si stanovila za cieľ, aby krajinu počas júla až septembra navštívilo 14,5 až 15,5 milióna turistov. To je zhruba 40 percent z počtu turistov, ktorí do krajiny prišli v rovnakom období roku 2019, ale dvakrát viac ako počas minuloročného leta. Turizmus je významným odvetvím španielskej ekonomiky a v roku 2019 tvoril 12 percent hrubého domáceho produktu krajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechJohnson & JohnsonModernaPfizerSinopharmSinoVac