Španielsko sa podľa ministra konečne dostalo z recesie

španielsko
Foto: SITA/AP

MADRID 15. júla (WEBNOVINY) – Španielska ekonomika sa v druhej polovici tohto roka vráti k rastu, vláda však musí pokračovať v reformách a znižovaní deficitu, aby bolo zotavenie udržateľné.

Vyhlásil to v nedeľu španielsky minister hospodárstva Luis De Guindos. „Recesia skončila. Otázka teraz je, aké silné bude zotavenie,“ povedal de Guindos v rozhovore pre denník El País.

Zotavenie treba podľa neho ďalej podporovať hospodárskymi reformami, zlepšovaním dostupnosti úverov a znižovaním rozpočtového deficitu primeraným tempom.

Štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny je v recesii od konca roku 2011. Vláda v Madride odhaduje, že po oslabení o 0,5 % v prvých troch mesiacoch roka hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v druhom kvartáli vykázal rast blízko nuly.

Návrat k rastu v ďalšej časti roka očakáva aj Medzinárodný menový fond (MMF). Ten zároveň minulý mesiac upozornil, že krajina potrebuje naďalej ozdravovať svoje banky a vystupňovať úsilie v boji s nezamestnanosťou, ktorá sa pohybuje na rekordnej úrovni 27 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom