Španielskom otriasa korupčný škandál, Rajoy sa ospravedlnil

Mariano Rajoy
Mariano Rajoy Foto: SITA/AP

MADRID 28. októbra (WEBNOVINY) – Španielsky premiér Mariano Rajoy sa v utorok prvýkrát ospravedlnil za korupčné škandály členov jeho vládnucej Ľudovej strany (PP) a vyjadril odhodlanie „očistiť španielsku politiku“.

„Ospravedlňujem sa v mene PP všetkým Španielom za vymenovanie do funkcií ľudí, ktorí ich neboli hodní a ktorí ich zneužívali,“ povedal Rajoy v prejave pred členmi Senátu. Premiér zároveň predstavil opatrenia na zamedzenie podobným prípadom „tak aby si ktokoľvek vo verejnej funkcii v tejto krajine dvakrát rozmyslel, kým sa uchýli ku korupcii“.

Španielska polícia v rámci vyšetrovania rozsiahleho korupčného škandálu zadržala 51 osôb, medzi ktorými podľa tamojších médií figurujú viacerí politici vládnucej Ľudovej strany.

O záťahu pod názvom Operación Púnica (Púnska operácia) v pondelok informovala protikorupčná prokuratúra v Madride. Stavebné a energetické podniky si podľa zverejneného vyhlásenia podplácaním členov tamojších zastupiteľstiev a štátnych úradníkov zabezpečili len za posledné dva roky zákazky v celkovej hodnote približne 250 miliónov eur.

Nemenovaný zdroj z prostredia španielskeho súdnictva prezradil, že jedným zo zadržaných je konzervatívny politik Francisco Granados, ktorý bol kedysi známy ako druhý najvyššie postavený predstaviteľ PP v madridskom regióne a osoba blízka premiérovi Rajoyovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mariano Rajoy