Španielsky parlament bude rokovať o návrhu odstaviť katalánsku vládu

Mariano Rajoy
Španielsky premiér Mariano Rajoy Foto: SITA/AP

MADRID 21. októbra (WebNoviny.sk) – Španielsky parlament bude už najbližší piatok rokovať o návrhu španielskeho premiéra Mariana Rajoya, aby boli zbavení moci súčasní regionálni predstavitelia Katalánska a v tom regióne vypísané nové voľby.

Podľa informácií z vedenia parlamentu sa už v utorok stretne novovytvorená komisia 27 poslancov z rôznych strán, ktorí tento návrh predrokujú.

Rajoy v sobotu informoval, že jeho vláda sa rozhodla odobrať výkonné právomoci regionálnym predstaviteľom Katalánska. Ich kompetencie by mali dočasne prevziať jednotliví ministri centrálnej španielskej vlády. Rajoyov plán síce ešte musí schváliť španielsky parlament, v tom má však Rajoyova vláda väčšinu, a navyše opatrenia proti Katalánsku podporuje aj časť opozície.

Rajoyova vláda sa rozhodla aktivovať obávaný Článok 155 španielskej ústavy, ktorý umožňuje centrálnej španielskej vláde prevziať právomoci niektorého zo sedemnástich španielskych autonómnych regiónov v prípade, ak sa jeho predstavitelia nebudú riadiť zákonom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom