Španielsky parlament vyslovil nedôveru premiérovi Rajoyovi, k moci sa dostane proeurópska strana

Mariano Rajoy
Španielsky premiér Mariano Rajoy počas schôdze parlamentu 1. júna 2018 Foto: SITA/AP

MADRID 1. júna (WebNoviny.sk) – Španielsky parlament v piatok vyslovil nedôveru premiérovi Marianovi Rajoyovi, a to v pomere 180 (za), 169 (proti). Jeden poslanec sa zdržal hlasovania, o ktoré požiadal predseda opozičnej Španielskej socialistickej strany pracujúcich (PSOE) Pedro Sánchez v súvislosti s korupčným škandálom premiérovej Ľudovej strany (PP).

Podľa španielskych zákonov, ktoré nepripúšťajú mocenské vákuum, sa tak stane automaticky novým premiérom práve Sánchez ako predseda druhého najsilnejšieho politického subjektu v španielskom parlamente. Rajoy po hlasovaní prišiel za Sánchezom a potriasli si rukou. Je to zároveň prvé vyjadrenie nedôvery vláde v Španielsku za uplynulých 40 rokov.

Sánchez a jeho socialisti sú proeurópskou stranou a preto by sa po ich nástupe k moci nemala nijako meniť zahraničná politika Španielska. Čo sa však zmeniť môže, je prístup centrálnej španielskej vlády k požiadavkám Kataláncov, ktorých časť sa usiluje o osamostatnenie od Španielska.

Sánchezovi socialisti sú pripravení s Kataláncami rokovať a dlhodobo skôr kritizovali razantný postup Rajoyovej vlády v tejto otázke, vrátane použitia neúmerného policajného násilia voči katalánskym separatistom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mariano RajoyPedro Sánchez