Španielsky premiér Sánchez chce bojovať proti korupcii, kritizoval Rajoyov prístup ku Katalánsku

Pedro Sánchez
Predseda Španielskej socialistickej strany pracujúcich Pedro Sánchez. Foto: SITA/AP

MADRID 2. júna (WebNoviny.sk) – Predseda doteraz opozičnej Španielskej socialistickej strany pracujúcich (PSOE) Pedro Sánchez zložil v sobotu v Madride premiérsky sľub do rúk kráľa Filipa VI. a stal sa tak aj oficiálne siedmim španielskym premiérom od znovunastolenia demokracie po smrti diktátora Francisca Franca v roku 1975.

Sánchez sa stal novým premiérom bez volieb po tom, čo španielsky parlament v piatok vyslovil nedôveru jeho predchodcovi Marianovi Rajoyovi. Hoci sa obaja títo politici ešte cez týždeň v parlamente častovali invektívami, Rajoy sa nakoniec v sobotu zúčastnil na Sánchezovej inaugurácii a potriasol mu rukou.

Boj proti korupcii

V prvom prejave po uvedení do funkcie premiéra Sánchez v sobotu sľúbil, že bude bojovať proti korupcii, a tiež to, že čoskoro vypíše nové voľby. Žiadne konkrétne časové obdobie však v súvislosti s voľbami nespomenul.

Za vyslovenie nedôvery Rajoyovi hlasovalo v piatok 180 poslancov španielskeho parlamentu, proti ich bolo 169 a jeden sa zdržal hlasovania. Podľa španielskych zákonov, ktoré nepripúšťajú mocenské vákuum, sa stal automaticky novým premiérom Sánchez ako predseda druhého najsilnejšieho politického subjektu v španielskom parlamente.

Prístup ku Katalánsku

Sánchez a jeho socialisti sú proeurópskou stranou a preto by sa po ich nástupe k moci nemala nijako meniť zahraničná politika Španielska. Čo sa však zmeniť môže, je prístup centrálnej španielskej vlády k požiadavkám Kataláncov, ktorých časť sa usiluje o osamostatnenie od Španielska.

Sánchezovi socialisti sú pripravení s Kataláncami rokovať a dlhodobo skôr kritizovali razantný postup Rajoyovej vlády v tejto otázke, vrátane použitia neúmerného policajného násilia voči katalánskym separatistom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mariano RajoyPedro Sánchez