Španielsky premiér v Barcelone kritizoval katalánskeho lídra

Mariano Rajoy
Španielsky premiér Mariano Rajoy počas prejavu v Barcelone. Foto: SITA/AP

BARCELONA 30. novembra (WEBNOVINY) – Španielsky premiér Mariano Rajoy v sobotu zavítal do Barcelony, metropoly autonómneho regiónu Katalánsko, ktorého vedenie sa usiluje o odtrhnutie od zvyšku Španielska.

Rajoy na zhromaždení prívržencov jeho Ľudovej strany poukázal na nedávne neoficiálne hlasovanie o katalánskej samostatnosti, ktoré podľa neho „jasne zlyhalo“.

Tvrdý odporca katalánskej nezávislosti za prítomnosti viac ako polovice ministrov jeho vlády taktiež vyhlásil, že dve tretiny Kataláncov sa na hlasovaní nezúčastnili. Podľa Rajoya sa preto „operácia medzinárodnej propagandy“ v podaní katalánskej vlády „potichu a bez kriku zrútila„. Katalánsky líder Artur Mas podľa jeho slov ako „žiadny iný líder v histórii nepremrhal toľko času, nevytvoril toľko nejasností a nevyprovokoval takú nestabilitu

Novembrové symbolické referendum o nezávislosti Katalánska využili vyše dva milióny z takmer 5,5 milióna oprávnených voličov, z ktorých takmer 80 percent hlasovalo v prospech odtrhnutia od zvyšku krajiny. Oficiálne referendum ako aj takzvané poradné hlasovanie plánované v danom termíne zakázal španielsky ústavný súd, zatiaľ čo centrálna vláda varovala Barcelonu pred financovaním iniciatívy z verejných prostriedkov. Rajoy vyhlásil, že je pripravený rokovať o novom systéme financovania španielskych regiónov ako aj o zmenách v ústave, nesúhlasí však s konaním záväzného referenda o odtrhnutí Katalánska. Španielska vláda po neformálnom hlasovaní podala na Masa žalobu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mariano Rajoy