Španielsky verejný deficit sa blíži k cieľovej hodnote

Španielsko, kríza
Foto: SITA/AP

MADRID 17. septembra (WEBNOVINY) – Španielsky deficit verejných financií sa už v polovici roka blížil ku koncoročnej hranici 6,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z údajov za júl, ktoré v pondelok zverejnilo španielske ministerstvo financií.

Deficit centrálnej vlády, ktorý nezahŕňa deficity vlád 17 španielskych autonómnych regiónov ani mestských samospráv, ku koncu júla dosahoval úroveň 4,55 % HDP, čo je o takmer 25 % viac, než je stanovený koncoročný cieľ.

Deficit sa však „hýbe smerom“ k dodatočnému cieľu, ktorý Madrid vyjednal s Bruselom, komentoval údaje španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos. Dodal, že vláda nebude musieť siahnuť k dodatočným opatreniam, akými by mohli byť výdavkové škrty, alebo zvyšovanie daní. V júli pritom v španielskom štátnom rozpočte podľa údajov ministerstva chýbalo 54,293 mld. eur.

Madridu sa v roku 2012 napriek drastickým škrtom vo verejných výdavkoch nepodarilo dosiahnuť svoj cieľ deficitu, keďže príjem štátu z daní bol kvôli recesii a vysokej nezamestnanosti nižší, než sa predpokladalo. Deficit tak dosiahol 7 % HDP a Španielsko vďaka tomu od EÚ získalo dodatočný čas na to, aby ho dostalo pod kontrolu. Podľa španielskeho kabinetu by malo hospodárstvo krajiny v druhej polovici roka opäť začať rásť a zlepšujúci sa výber daní spolu s nižšími úverovými nákladmi tak krajine pomôžu dosiahnuť tohtoročný cieľ deficitu, povedal de Guindos.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom