Spečatené. Slovenskí hokejisti v súboji o štvrťfinále na ZOH 2018 vyzvú USA, víťaz potom Čechov

ZOH 2018: Hokej Slovensko - OŠR (Rusko)
Radosť slovenských hokejistov z víťazstva nad Rusmi v zápase olympijského turnaja. Pjongčang, 14. február 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 18. februára 16:26

PJONGČANG 18. februára (WebNoviny.sk) – Spojené štáty americké sú súperom Slovenska v zápase play-off o postup do štvrťfinále na turnaji hokejistov v rámci zimných olympijských hier 2018 v juhokórejskom Pjongčangu, ktorý je na programe v utorok ráno od 4:10 nášho času.

Prelink

Víťaz tejto konfrontácie v stredajšom štvrťfinále nastúpi proti Česku. Definitívu dal výsledok nedeľňajšieho celkovo predposledného súboja základnej A-skupiny – Česi zvíťazili 4:1 nad Švajčiarmi.

Slováci začali turnaj senzačným triumfom

Slováci v B-skupine najskôr prekvapujúco zdolali tím Olympijských športovcov z Ruska (3:2), na úvodný úspech však nenadviazali a postupne podľahli Američanom (1:2) a Slovincom (2:3 po sam. nájazdoch). Ak by Slovincov zdolali v riadnom hracom čase, triumfovali by v skupine a prenikli by priamo do štvrťfinále.

Po sobote bolo isté, že Slováci, poslední štvrtí v „béčku“, skončia na 10. priečke medzi tuctom aktérov turnaja pri administratívnom „zlúčení“ po nedeľňajšom skončení bojov v základných skupinách. Budú teda čeliť 7. tímu v tomto poradí, čiže podľa znenia pravidiel najlepšiemu tretiemu z jednotlivých troch tabuliek.

Po výhre Čechov 4:1 nad Švajčiarmi je isté, že 7. miesto obsadia Američania. Úspešný z tohto duelu (siedmy proti desiatemu) si vo štvrťfinále zmeria sily s druhým z dvanásťčlenného poradia po skupinovej fáze – teda s druhým najlepším z prvých priečok. Túto pozíciu obsadí Česko, víťaz A-skupiny.

Graňáka štve prehra so Slovinskom

„Najmä prehra so Slovinskom štve. Pre mňa to bolo veľké sklamanie, skupinu sme mali veľmi dobre rozohranú a mali sme to v rukách. Žiaľ, nezvládli sme to, aj keď som veril, že na konci tretej tretiny dáme gól a získame tri body. Mrzí to dosť. Ešte som to úplne nestrávil, treba však už uvažovať nad ďalším zápasom,“ povedal obranca SR Dominik Graňák.

„Ťažko povedať, či je výhoda, že sme s nimi hrali. Môžeme sa na to pripraviť, ich herný štýl je trochu iný než u zostávajúcich súperov v skupine. Bolo by super, ak by sme sa im revanšovali. Veľmi by som si prial, aby sme ešte odohrali viac zápasov. Určite sú hrateľní, potrebujeme však lepší výkon než v prvom zápase, keď boli lepší. Je čo zlepšovať a z čoho sa poučiť,“ skonštatoval Graňák a na margo diania v skupine doplnil: „Brankári chytali perfektne, Braňo Konrád i Jano Laco nás držali, nerobili chyby. Nehanil by som útočníkov; žiaľ produktivita je dosť nízka. Celkom slušne sa nám darí brániť, až na oslabenia, no potrebujeme byť odvážnejší vpredu a udržať sa na puku. Proti USA sme naháňali puk a potom nám chýbala energia na súvislejší tlak. To potrebujeme zlepšiť.“

Bakoš verí vo víťazstvo

Útočník českého Liberca Martin Bakoš verí, že Slováci v utorok dosiahnu druhé víťazstvo v Pjongčangu. „Máme deň voľna, trochu sme si oddýchli od hokeja. Už vieme, že máme USA. Myslím si, že to je dobrý súper, môže nám to vyhovovať. Zajtra budeme trénovať a budeme pripravení. Tu si človek nevyberie; pomohlo by, ak by sme vyhrali skupinu. Teraz musíme v play-off zdolať niekoho silného,“ uviedol Bakoš.

„Musíme dať o gól viac než USA. Myslím si, že každý tím má dobrú defenzívu, musíme si utvoriť viac šancí a dať viac gólov. Včera to mrzelo, mali sme v rukách šancu postúpiť priamo, nikomu nebolo do reči. Dnes je tu veľká šanca prejsť cez Ameriku. Myslím si, že každý z nás môže dať gól; máme tu dvadsať frajerov. Verím, že každá lajna má svoju kvalitu,“ dodal Bakoš.


Tabuľka po základnej časti

1. Švédsko 3 3 0 0 0 8:1 9 – postup priamo do štvrťfinále 
2. Česko 3 2 1 0 0 9:4 8 – postup priamo do štvrťfinále 
3. OŠR 3 2 0 0 1 14:5 6 – postup priamo do štvrťfinále 
4. Kanada 3 2 0 1 0 11:4 7 – postup priamo do štvrťfinále
—————————————————
5. Fínsko 3 2 0 0 1 11:6 6 – účasť v play-off o štvrťfinále
6. Slovinsko 3 0 2 0 1 8:12 4 – účasť v play-off o štvrťfinále
7. USA 3 1 0 1 1 4:8 4 – účasť v play-off o štvrťfinále
8. Švajčiarsko 3 1 0 0 2 10:9 3 – účasť v play-off o štvrťfinále
9. Nemecko 3 0 1 0 2 4:7 2 – účasť v play-off o štvrťfinále
10. Slovensko 3 1 0 1 1 6:7 4 – účasť v play-off o štvrťfinále
11. Nórsko 3 0 0 1 2 2:11 1 – účasť v play-off o štvrťfinále
12. Kórejská republika 3 0 0 0 3 1:14 0 – účasť v play-off o štvrťfinále


Dvojice v play-off o štvrťfinále 

  • hrá sa v utorok 20. februára

USA – Slovensko (4.10 h SEČ)
Slovinsko – Nórsko (8.10 h)
Švajčiarsko – Nemecko (13.10 h.)
Fínsko – Kórejská republika (13.10 h)


Dvojice vo štvrťfinále

  • hrá sa v stredu 21. februára (organizátori upresnia časy pre jednotlivé duely neskôr)

Švédsko – Švajčiarsko / Nemecko
Česko – USA / Slovensko
OŠR – Slovinsko / Nórsko
Kanada – Fínsko / Kórejská republika

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominik GraňákMartin Bakoš
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia