Špecializovaný trestný súd by sa mal opäť zaoberať skupinou „piťovci II“, pojednávanie bude v septembri

Súd, pojednávanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na 16. septembra hlavné pojednávanie s obžalovanými označovanými ako zločinecká skupina „piťovci II“.

Súd pritom už v tejto veci v decembri 2015 vyhlásil rozsudok, ktorým odsúdil trinásť členov piešťanskej skupiny a troch spod obžaloby oslobodil.

Najdlhšie sedel šéf nitrianskej mafie 

Najvyšší trest 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku uložil v roku 2015 senát Ľubošovi F., označovanému ako šéf nitrianskeho podsvetia. Podľa rozsudku skupinu pomáhal založiť, stál v rámci nej na najvyšších pozíciách a bol zároveň podielnikom ziskov z trestnej činnosti.

Tresty vo výške osem rokov a rovnako prepadnutie majetku vymeral súd Matúšovi Š. a Pavlovi V. Expolicajtovi Milanovi K. uložil súd trest štyri roky a šesť mesiacov. Vinným ho uznal z trestných činov prijímania úplatku a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Spod obžaloby v tejto veci súd oslobodil Miroslava Abraháma. Ten bol právoplatne odsúdený na 21 rokov väzenia za drogovú trestnú činnosť, ktorú páchal ako člen pôvodnej skupiny piťovcov pod vedením Juraja Ondrejčáka, prezývaného Piťo.

Odvolali sa voči verdiktu

Voči verdiktu sa odvolal prokurátor i niektorí obžalovaní. Odvolací senát Najvyššieho súdu SR v roku 2016 vo veci rozhodol tak, že niektoré tresty potvrdil.

V prípade Ľuboša F. a expolicajta Milana K. však označil odvolanie za odôvodnené a vec vrátil prvostupňovému senátu na doplnenie dokazovania. Následne ŠTS vo februári 2018 dvojicu oslobodil, načo prokurátor opätovne podal odvolanie.

Súdení pre rôzne trestné činy

Pôvodne 16 obžalovaných v tomto prípade súdili pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie a iné trestné činy. Podľa obžaloby osemnásť skutkov spáchali obžalovaní v období od mája 2006 do augusta 2012 prevažne na západnom Slovensku.

Medzi obžalovanými nebol pôvodný šéf piešťanskej skupiny Róbert Bíly. Ten po dohode s prokurátorom prijal trest osem rokov odňatia slobody nepodmienečne a svedčil proti kumpánom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Ondrejčák
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR