Špecializovaný trestný súd dočasne povedie Púchovský, Trubanovi vypršalo funkčné obdobie

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko.

Špecializovaný trestný súd od štvrtku dočasne vedie jeho podpredseda Roman Púchovský. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Doterajšiemu predsedovi súdu Michalovi Trubanovi totiž v stredu vypršalo funkčné obdobie.

Nový šéf súdu by mal vzísť z výberového konania, ktoré sa však doposiaľ podľa rezortu spravodlivosti neuskutočnilo pre nekompletnosť výberovej komisie.

O post šéfa ŠTS prejavili v apríli záujem doterajší predseda Michal Truban a tiež sudcovia Ján Buvala, Ján Hrubala a Igor Králik. Králik sa však v máji kandidatúry z rodinných dôvodov vzdal.

Uchádzači v rámci výberu najskôr predstúpia pred päťčlennú komisiu a v prípade ich odporučenia bude mať definitívne slovo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Podľa zákona však nemusí vybrať ani jedného z kandidátov odporučených komisiou.

Do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu spadajú prípady zločineckých skupín, úkladných vrážd, korupcie alebo extrémizmu. Súd sídli v Pezinku, pracovisko má aj v Banskej Bystrici. Tam sídlia sudcovia pre prípravné konanie súdu, ktorí rozhodujú napríklad o väzobnom stíhaní obvinených.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BuvalaJán HrubalaKatarína KudjákováMichal Truban (sudca)Roman Púchovský
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR