Aktualizované: Špecializovaný trestný súd oslobodil Kotlebovho poslanca Stanislava M. spod obžaloby

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko.
  • aktualizované 4. júla, 16:32

PEZINOK 4. júla (WebNoviny.sk) – Poslanca parlamentu za Ľudovú stranu Naše Slovensko Stanislava M. v stredu Špecializovaný trestný súd v Pezinku oslobodil spod obžaloby z trestných činov za trestné činy výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Ako skonštatoval samosudca, nebolo dokázané, že skutky spáchal obžalovaný. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor s najvyššou pravdepodobnosťou podá odvolanie.

Skutok nebol dokázaný

„Súd nemal istotu, že obžalovaný vytvoril status, ani, že zverejnil status,“ povedal v rámci odôvodnenia verdiktu sudca. Písomné poznámky poslanca zaistené pri prehliadke jeho kancelárie podľa sudcu nepredstavovali extrémistický materiál a nie je ani jasné, kedy vznikli.

Taktiež podľa neho nebolo dokázané, kto zverejnil problematický status, ktorý kritizoval osoby vyznamenané prezidentom Andrejom Kiskom pre ich etnický pôvod. Obžalovaný podľa postoja súdu nie je povinný dokazovať svoju nevinu, to je povinnosť obžaloby.

„Pokúsili sme sa za Úrad špeciálnej prokuratúry ochrániť dôstojnosť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku. Nepodarilo sa nám to, podali sme odvolanie,“ uviedol po vynesení rozsudku prokurátor. Samotný Stanislav M. povedal, že k veci sa vyjadrí až po právoplatnom rozhodnutí veci. Trvá však na tom, že so statusom nemá nič spoločné.

Úrad špeciálnej prokuratúry poslanca obžaloval pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Reakcia Andreja Danka

Predseda NR SR a SNS Andrej Danko akceptuje rozhodnutie súdu. Nesúhlasí však s tým, aby ľudia ako pán Mizík mohli naďalej beztrestne verejne prejavovať antisemitské názory.

„Sú to ľudia, ktorí jediné čo dokážu, je hlásať demagógiu. Keď sa však majú verejne priznať k svojim názorom, vtedy ich odvaha opúšťa. Je to komické, keď pán Mizík pozeral na súde do zeme a tvrdil, že nevie narábať s počítačom,“ dodal na margo súdneho pojednávania s poslancom NR SR Danko. Predseda NR SR tvrdí, že je nutné prísť s nástrojmi, ktoré by zrovnoprávnili vydavateľstvá a alternatívne portály či sociálne siete tak, aby sa doriešila otázka zodpovednosti.

„Ctím si slobodu prejavu, tá však nesmie byť zneužívaná na politický marketing a na podnecovanie nenávisti medzi ľuďmi. Druhá vec, ako som sľúbil, v októbri predložím na deklaráciu do Národnej rady SR definíciu antisemitizmu,“ uzavrel Danko. Agentúru SITA informoval hovorca predsedu NR SR Tomáš Kostelník.

Status na sociálnej sieti

Špecializovaný trestný súd pôvodne obžalobu na Stanislava M. vrátil prokurátorovi s odôvodnením, že vo veci zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu. Prokurátor však podal sťažnosť na Najvyšší súd SR, a ten prikázal ŠTS vo veci opäť konať.

Poslanec údajne 10. januára 2017 na sociálnej sieti napadol zoznam osobností ocenených prezidentom Andrejom Kiskom, prekážal mu okrem iného ich židovský pôvod. V tomto prípade išlo napríklad o historika Ivana Kamenca, režiséra Juraja Herza alebo Evu Mosnákovú. Podľa statusu pripisovaného poslancovi prezident Kiska sa buď zbláznil, alebo vedome degraduje slovenské vyznamenania.

„Udeľovanie štátnych vyznamenaní Kiskom otočilo zdravý rozum hore nohami,“ napísal podľa obžaloby ďalej. Negatívne komentoval udelenie vyznamenania aj Michalovi Kaščákovi, ktorý je podľa údajných vyjadrení Stanislava M. organizátor zvráteného festivalu Pohoda. Na adresu spisovateľky Daniely Šilanovej podľa obžaloby napísal, že bola fanatička do cigánskych zvykov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoStanislav Mizík
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoŠpecializovaný trestný súd SR