Špeciálne helmy ukazujú ľuďom svet, ako ho vidia zvieratá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Špeciálne helmy ukazujú ľuďom svet, ako ho vidia zvieratá
Foto: www.connolly-cleary.com

Okolitý svet väčšina z nás spoznáva pomocou zraku, spôsob, ako ho vidia ľudia a živočíchy sa však zásadne líši. Žraloky kladivohlavé majú 360-stupňové vnímanie sveta vo vertikálnej rovine, čo im dovoľuje naraz vidieť korisť nad aj pod sebou, chameleón zasa dokáže pohybovať nezávisle každým okom. Hoci veda pozná mnoho záhad živočíšneho sveta, pre ľudí zostávajú len fascinujúcou teóriou. Dvojica umelcov z Írska sa ich preto rozhodla previesť do praxe. Anne Cleary a Denis Connolly nedávno dokončili sériu špeciálnych heliem, ktoré ľuďom umožnia vidieť svet unikátnym zrakom zvierat.

Iné vnímanie reality

Špeciálne helmy ukazujú ľuďom svet, ako ho vidia zvieratá
Foto: www.connolly-cleary.com

„Ak máme dve oči, prečo je náš zrak taký obmedzený? Prečo máme také malé vnímanie hĺbky? Prečo nám každé oko neponúka iný, navzájom sa dopĺňajúci obraz o okolitom svete? Prečo nemôžeme predĺžiť naše telo, aby sme videli predmety naokolo? Prečo sa nemôžeme pozerať naraz dopredu aj dozadu alebo do oboch strán? Prečo sa každé oko nemôže sústrediť na inú činnosť? Príroda však všetky tieto možnosti vyskúšala,“ uviedli umelci, ktorých zvedavosť priviedla k zostrojeniu špeciálnych heliem.

Vďaka nim si záujemcovia môžu vyskúšať, ako sa na svet pozerajú kone, chameleóny, žirafy či žraloky. Pohľad cez žirafiu helmu budí dojem, ako by sa človek pozeral na svet z podstatne vyššej perspektívy, konská helma dáva možnosť vyskúšať si široké periférne videnie sveta – u koní siaha až do 357-stupňového uhlu.

Ako kyklop či mačka z krajiny zázrakov

Umelci zo štúdia Connolly&Cleary zašli ešte ďalej a rozhodli sa experimentovať aj vo svete mytológie a rozprávok. Sériu prístrojov s početnými zrkadlami, ktoré fungujú na princípe periskopov, doplnili aj o jednookého kyklopa a o mačku Škľabku z príbehu Alica v krajine zázrakov, ktorá sústreďuje pohľad na úsmev a oči.

„Vďaka helmám sa z človeka stáva akýsi hybrid – čiastočne človek, čiastočne stroj, čiastočne zviera, ale aj súčasť umeleckého diela. Diela, ktoré vyzýva nositeľa, aby sa na svet pozrel z nového uhla pohľadu,“ vysvetlila Anne Cleary.

Unikátne helmy si krátko po dokončení v novembri uplynulého roka mohli na vlastnej koži vyskúšať návštevníci Národného írskeho múzea. Putovná výstava sa až do 20. februára nachádza v Centre Culturel Irlandais v Paríži.

www.connolly-cleary.com, www.ufunk.net

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať