Špeciálne volebné okrsky aj hlasovanie z auta. Koronavírus zmení voľby v Česku

Voľby, Česko
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Zástupcovia českých parlamentných strán a minister vnútra Jan Hamáček sa dohodli na návrhoch hlasovania ľudí, ktorí budú v čase jesenných volieb v karanténe.

Výjazdová komisia

Ľudia by tak mohli v krajských a senátnych voľbách hlasovať z auta, v špeciálnych volebných okrskoch alebo u výjazdovej komisie, uvádza portál Novinky.cz. Návrhy však ešte musí prerokovať parlament.

Viac o téme: Koronavírus

V prípade takzvaného drive-in hlasovania by ľudia volili z vozidla na špeciálnych stanovištiach, ktoré by sa nachádzali vo všetkých okresoch – na 78 miestach. Dozerali by na ne traja vojaci a zapisovateľ.

Zástupcu opozícia odmietla

Ak by volič napríklad auto nemal, na jeho vyžiadanie by k nemu domov prišla špeciálna komisia. Volič by „za použitia všetkých ochranných prostriedkov mohol odvoliť do špeciálnej urny“, uviedol Hamáček.

Špeciálne volebné okrsky by zase vznikli napríklad v domovoch dôchodcov alebo opatrovateľských zariadeniach, kde sú všetci klienti v karanténe. Šéf rezortu vnútra tiež navrhoval voľby prostredníctvom zástupcu. Túto možnosť ale odmietla opozícia.

Poslanecká snemovňa by sa mala spomínanými návrhmi zaoberať 19. augusta, v stave legislatívnej núdze, a krátko na to by sa mal k nim vyjadriť aj Senát. Dané možnosti by tak mali prejsť legislatívnym procesom do konca mesiaca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan Hamáček