Špeciálny prokurátor s probačným dohľadom? Lipšicova minulosť mu pomáha, ale aj ubližuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ustanovujúca schôdza parlamentu: Poslanci zložili aj sľub
Daniel Lipšic za stranu OĽaNO-Nova skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze NR SR. 23. marec 2016. Foto: SITA/Marko Erd

Advokát a bývalý politik Daniel Lipšic má nakročené do kresla špeciálneho prokurátora. Jeho všeobecná známosť z neho robí kandidáta, ktorého len ťažko predčí niekto iný.

Napriek tomu sa dnes nedá jednoznačne povedať, či to z neho robí absolútneho favorita, na ktorom sa zhodne vládna koalícia bez dlhého dohadovania sa a predíde situáciám, ktoré musela riešiť pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora.

Lipšica navrhla ako kandidáta na čelo Úradu špeciálnej prokuratúry Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Milan Vetrák (OĽaNO) portálu SITA.sk povedal, že meno ďalšieho kandidáta oficiálne zatiaľ nie je známe.

Šanta sa rozhoduje

Neoficiálne sa hovorí ako o ďalšom kandidátovi Jánovi Šantovi, ktorý pracuje na úrade špeciálnej prokuratúry. Ten kandidoval na post generálneho prokurátora, ale neuspel. Šanta sa má cez Vianoce rozhodnúť, či zabojuje o post špeciálneho prokurátora.

Poslanec Juraj Gyimesi (OĽaNO) Šantu navrhol na čelo generálnej prokuratúry, ale teraz nevie, či sa situácia zopakuje.

„Pán Šanta sa ešte nevyjadril, či prijme kandidatúru, takže táto otázka je absolútne otvorená. Myslím si, že svojou prácou dokázal, že je vhodným kandidátom. V mojich očiach najvhodnejším,“ povedal Gyimesi Webnovinám.

Lipšica všetci poznajú

Pokiaľ ide o Lipšica, má za sebou bohatú politickú kariéru. Bol ministrom vnútra vo vláde Ivety Radičovej v rokoch 2010 – 2012. Súčasný generálny prokurátor Maroš Žilinka mu vtedy robil na ministerstve štátneho tajomníka.

Za druhej vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2002 – 2006 bol Lipšic ministrom spravodlivosti. Za prvej Dzuridnovej vlády bol vedúcim úradu ministerstva spravodlivosti, ktoré vtedy viedol šéf KDH Ján Čarnogurský.

Matovič a Lipšic
Zľava: Daniel Lipšic. a súčasný premiér Igor Matovič (OĽaNO) Foto: archív SITA/Ján Slovák

Po odchode z KDH založil Lipšic stranu NOVA, ale nedarilo sa jej preraziť. Lano jej podal líder OĽaNO Igor Matovič a v roku 2016 sa do parlamentu ľudia okolo Lipšica dostali na kandidačnej listine Matovičovho zoskupenia.

Špeciálny prokurátor s probačným dohľadom

Zlom v Lipšicovej kariére priniesol september 2016, ktorý predznamenal jeho ďalšiu cestu. Pred viac ako štyrmi rokmi zrazil v Bratislave na priechode chodca, ktorý na následky zranení zomrel. Krátko po nehode oznámil, že sa vzdá poslaneckého mandátu a z politiky odišiel.

Lipšic si následky za smrteľnú nehodu nesie dodnes. Okresný súd v Bratislave ho v roku 2017 odsúdil na podmienečný trest tri roky. Skúšobný dobu mu určil na päť rokov. Nad Lipšicovým správaním stále bdie probačný dohľad v rámci skúšobnej doby. Za volant si nemôže sadnúť šesť rokov.

Poslanec koaličnej SaS Ondrej Dostál hovorí, že išlo o neúmyselný trestný čin a ani podľa doterajšej právnej úpravy by to Lipšicovi nebránilo v kandidatúre.

Pripomenul, že keď prokurátor spácha neúmyselný trestný čin, za ktorý dostane iba podmienečný trest odňatia slobody, tak to neznamená, že mu skončí funkciu prokurátora.

Kandidát s politickou minulosťou

Otázkou je, či Lipšicovi priťaží, že sa v minulosti politicky angažoval a má bližšie ku koalícii.

„Svoj názor si budem vytvárať po verejnom vypočutí a po tom, čo budú známi všetci kandidáti. Daniela Lipšica si ako špeciálneho prokurátora viem predstaviť, rovnako som si ho vedel predstaviť ako generálneho prokurátora,“ povedal Dostál.

Poslanec predpokladá, že Lipšic bude na verejnom vypočutí čeliť otázkam o svojej politickej minulosti ako aj o možnom konflikte záujmov vo veciach, ktoré zastupoval ako advokát a môžu byť predmetom činnosti špeciálnej prokuratúry.

Pre poslanca Vetráka (OĽaNO) je Lipšic kandidát ako každý iný, ktorý splní zákonné podmienky. Podľa neho Lipšica môže jeho minulosť zvýhodňovať, ale aj nemusí. „Má za sebou pozitívne, ale aj negatívne reakcie na svoje kroky,“ poznamenal Vetrák.

Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský uviedol, že Lipšic bude patriť medzi silných kandidátov. „Pozerám sa na pána Lipšica po odbornej stránke. Nikto nemôže spochybňovať jeho kvality ako odborníka,“ zdôraznil Pčolinský.

Dopyt po nekompromisnom bojovníkovi s korupciou

Politológ Tomáš Koziak si myslí, že Lipšic bude mať medzi kandidátmi špeciálny status tým, že je známy, čo ho zvýhodní v porovnaní s inými menej známymi kandidátmi.

„S politikmi sa pozná. Bude to pre neho silnou výhodou hlavne v očiach politikov vládnej koalície tak, ako je to pre neho nevýhodou v očiach politikov opozície,“ povedal Webnovinám Koziak. Podľa neho Lipšic má veľkú šancu, že bude zvolený.

Politológ prízvukuje, že v súčasnosti sa odkrývajú veľké korupčné kauzy a bude dôraz na to, aby sa špeciálnym prokurátorom stal človek, ktorý má povesť nekompromisného bojovníka s korupciou, ktorý sa už aj v minulosti prejavil. „To bude ďalší bonus pre Lipšica,“ doplnil Koziak.

Navyše, predpokladá, že v koalícii sa bude zhoda na spoločnom kandidátovi hľadať jednoduchšie ako pri voľbe kandidáta na post generálneho prokurátora. Minimálne z dôvodu, že zatiaľ z koaličných strán nepočuť žiadne výhrady voči Lipšicovi.

Čakanie na súperov

Návrhy kandidátov na post šéfa špeciálnej prokuratúry je možné do parlamentu predkladať do 8. januára 2021. Kandidovať môžu aj osoby z radov neprokurátorov.

Nasledovať bude „verejné grilovanie“ na ústavnoprávnom výbore, kde budú kandidáti odpovedať na otázky poslancov. Tie išli pred časom aj do osobnej roviny pri vypočúvaní kandidátov na šéfa generálnej prokuratúry.

Voľba špeciálneho prokurátora sa uskutočni na schôdzi parlamentu, ktorá sa začína koncom januára budúceho roka. Zvolený kandidát sa funkcie ujme zložením sľubu na obdobie siedmich rokov. Prezidentka republiky nemá dosah na menovanie nového špeciálneho prokurátora.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJuraj GyimesiMilan VetrákOndrej DostálPeter PčolinskýTomáš Koziak
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaÚrad špeciálnej prokuratúry