Speváčka Katy Perry okopírovala Dark Horse zo staršej kresťanskej rapovej pesničky

Katy Perry
Porota zistila, že Katy Perry okopírovala kresťanskú rapovú pieseň z roku 2009. Foto: SITA/AP, Andy Kropa/Invision

Americká speváčka Katy Perry okopírovala jej skladbu Dark Horse zo staršej kresťanskej rapovej pesničky. V pondelok o tom rozhodla deväťčlenná federálna porota na súde v Los Angeles.

Speváčku ešte v roku 2014 zažalovali Marcus „Flame“ Gray, Chike Ojukwu a Emanuel Lambert, ktorí tvrdili, že bez povolenia skopírovala ich skladbu Joyful Noise.

Interpretkin hit z roku 2013 má podľa žalobcov v značnom rozsahu podobný takt a inštrumentálnu líniu ako ich o štyri roky starší počin.

Sporné časti piesne

Právni zástupcovia Perry však tvrdili, že sporné časti jej piesne predstavujú druh jednoduchých hudobných prvkov, ktoré ak by sa stali predmetom autorského práva, poškodili by hudbe a všetkým skladateľom.

Porota pozostávajúca zo šiestich žien a troch mužov však napokon rozhodla, že predmetné časti Joyful Noise sú dosť originálne na to, aby sa na ne vzťahovalo autorské právo.

Okrem Perry za zodpovedných z porušenia autorských práv porota uznala aj všetkých šiestich autorov piesne vrátane rappera Juicyho J, ktorý do nej napísal a nahral rapovú časť, tiež štyri spoločnosti, ktoré skladbu vydali a distribuovali, vydavateľstvo Capitol Records a producentov Dr. Lukea, Maxa Martina and Cirkuta.

Rozhodnú o odškodnom pre Graya

Proces trval sedem dní a vypovedali počas neho Perry aj spoluautori piesne, pričom tvrdili, že o Joyful Noise a Grayovi pred žalobou nepočuli a rovnako nepočúvali kresťanskú hudbu. Ako však podotkol Grayov právnik, samotná Perry začínala ako speváčka kresťanskej hudby.

Tridsaťštyriročná rodáčka z kalifornskej Santa Barbary sa počas procesu ponúkla, že skladbu naživo v súdnej sieni predvedie, keď mali jej právnici technický problém a nemohli skladbu pustiť. Problém však napokon vyriešili a interpretka nespievala. V utorok súd začne rozhodovať o odškodnom pre Graya.

Skladba Dark Horse

… pochádza zo štvrtého albumu Katy Perry Prism a patrí medzi jej najväčšie hity. Celosvetovo sa z neho predalo viac ako 13 miliónov kópií a videoklip k nemu sa stal prvým videom od ženskej interpretky, ktorý dosiahol na službách YouTube a Vevo miliardu pozretí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katy Perry